Dymisje generałów. Włodzimierz Czarzasty: Dlaczego nowy szef Sztabu Generalnego nie dowodził brygadą ani kompanią?

- Myślę, że Polacy i Polki mają prawo wiedzieć dlaczego są powoływani generałowie, którzy nie dowodzili dużymi jednostkami i dlaczego są powoływani generałowie, którzy nie współpracowali z NATO - mówił lider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, komentując zmiany na szczytach polskiej armii.

Aktualizacja: 11.10.2023 14:05 Publikacja: 11.10.2023 12:46

Gen. Wiesław Kukuła

Gen. Wiesław Kukuła

Foto: PAP/Radek Pietruszka

We wtorek prezydent Andrzej Duda powołał na nowego szefa Sztabu Generalnego WP gen. Wiesława Kukułę, a na stanowisko dowódcy operacyjnego, gen. Macieja Klisza.

Zmiany te były następstwem podania się do dymisji szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz dowódcy operacyjnego gen. Tomasza Piotrowskiego, którzy zrezygnowali z zajmowanych stanowisk, o czym "Rzeczpospolita" informowała jako pierwsza.

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Wiesław Kukuła - człowiek, który dał wiarę Błaszczakowi

Włodzimierz Czarzasty o dymisjach generałów do prezydenta Andrzeja Dudy: Jest takie słowo, dziękuję

Czarzasty mówiąc o zmianach na szczycie polskiej armii zwrócił się do polityków PiS stwierdzając, że "nie jest tak, że w momencie, gdy mamy wojnę za granicami, mamy w tej chwili wojnę na Bliskim Wschodzie" można mówić o stabilności w polskiej armii i bezpieczeństwie Polski.

- To niedobrze świadczy o polityce bezpieczeństwa w naszym kraju, gdy dwóch najważniejszych generałów podaje się do dymisji. Chcielibyśmy poznać przyczyny - dodał Czarzasty (rzeczniczka Sztabu Generalnego WP, płk Joanna Klejszmit, komentując podanie się do dymisji gen. Andrzejczaka podkreśliła, że - jak każdy żołnierz - ma prawo zrezygnować z dalszej służby bez podania powodu.

Czytaj więcej

Mariusz Błaszczak pisze o dalszych zmianach w armii. Pułkownik na czele WOT

- Chciałbym powiedzieć panu Mateuszowi Morawieckiemu i Mariuszowi Błaszczakowi: nie opowiadajcie bzdur, że nad wszystkim panujecie, że Polska jest bezpieczna - apelował wicemarszałek Sejmu.

- My nie jesteśmy od tego, by analizować dokładnie i dawać wnioski, bo nie mamy wszystkich danych. Ale mam ludzkie, zdystansowane przemyślenia - kontynuował Czarzasty.

Dziwi mnie to, że najważniejsza osoba w Wojsku Polskim nie był na czele ani brygady, ani kompanii

Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy

- Chciałbym zwrócić się do prezydenta Andrzeja Dudy, po ludzku panu powiem: nie chcę pana pouczać, ale warto powiedzieć słowo "dziękuję". Nie wyobrażam sobie, by prezydent Kwaśniewski polskiemu żołnierzowi za służbę nie powiedział dziękuję - mówił lider Nowej Lewicy nawiązując do uroczystości wręczenia nominacji nowemu szefowi Sztabu Generalnego WP i nowemu dowódcy operacyjnemu, w czasie której prezydent nie podziękował ustępującym generałom, ani ich nie wymienił.

- Istnieje takie słowo jak "dziękuję", istnieje podanie dłoni, istnieje uśmiech, istnieje sympatia między ludźmi - przekonywał Czarzasty.

Włodzimierz Czarzasty: Dlaczego mianowani generałowie nie mają doświadczenia współpracy z NATO

Czarzasty mówił następnie, że - po rozmowie z Januszem Zemke, byłym wiceministrem obrony, "trochę się dziwi temu, że w tej chwili generałowie, którzy zostali mianowani. nie mają żadnego doświadczenia współpracy z NATO, nawet krótkiej".

- Dziwi mnie to, że najważniejsza osoba w Wojsku Polskim nie był na czele ani brygady, ani kompanii. To trochę jest dziwne, to trochę zaskakujące - zauważył też Czarzasty.

- Myślę, że Polacy i Polki mają prawo wiedzieć dlaczego są powoływani generałowie, którzy nie dowodzili dużymi jednostkami i dlaczego są powoływani generałowie, którzy nie współpracowali z NATO - podsumował wicemarszałek Sejmu, który stwierdził, że styl zmiany na czele armii "jest marny".

We wtorek prezydent Andrzej Duda powołał na nowego szefa Sztabu Generalnego WP gen. Wiesława Kukułę, a na stanowisko dowódcy operacyjnego, gen. Macieja Klisza.

Zmiany te były następstwem podania się do dymisji szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz dowódcy operacyjnego gen. Tomasza Piotrowskiego, którzy zrezygnowali z zajmowanych stanowisk, o czym "Rzeczpospolita" informowała jako pierwsza.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu