Krzysztof Brejza ujawnia zdjęcia, które są "najbardziej strzeżoną tajemnicą państwa PiS"

"Te zdjęcia nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego" - pisze na swoim profilu w serwisie X (dawny Twitter) senator Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza.

Publikacja: 18.09.2023 11:14

Zdjęcia wykonane w gabinecie komendanta głównego tuż po wystrzale z granatnika

Zdjęcia wykonane w gabinecie komendanta głównego tuż po wystrzale z granatnika

Foto: Twitter

"Ujawniam najbardziej strzeżoną tajemnicę państwa PiS. (...) 15 X zmienimy Polskę na lepszą" - podkreśla Brejza nawiązując do daty wyborów parlamentarnych.

Krzysztof Brejza pokazuje zdjęcia, które - jak mówi - PiS chciał utajnić

Zdjęcia opublikowane przez Brejzę przedstawiają zniszczenia będące skutkiem przypadkowego odpalenia granatnika w siedzibie Komendy Głównej Policji przez komendanta głównego, Jarosława Szymczyka.

Do incydentu doszło w grudniu 2022 roku. Komendant Szymczyk miał być przekonany, że przekazany mu przez Ukraińców granatnik, przerobiony na głośnik, nie jest uzbrojony. Komendant główny policji granatnik miał otrzymać od jednego z szefów ukraińskich służb.

W poniedziałek rano, w czasie konferencji przed Komendą Wojewódzką Policji senator Brejza mówił, że dotarł do zdjęć wykonanych w gabinecie komendanta głównego niedługo po eksplozji. - Władza pisowska robiła wszystko, żeby nałożyć klauzulę tajemnicy na zdjęcia z gabinetu komendanta Szymczyka - mówił polityk KO.

W sprawie wystrzału z granatnika w Komendzie Głównej Policji toczy się śledztwo w którym komendant główny policji ma status pokrzywdzonego.

Po incydencie w Komendzie Głównej Policji opozycja domagała się dymisji komendanta głównego.

Krzysztof Brejza w grudniu 2022 roku: Gdyby pocisk się uzbroił doszłoby do tragedii

W grudniu 2022 roku Krzysztof Brejza, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem mówił o incydencie w Komendzie Głównej: "Dopiero po 30 godzinach opinia publiczna poznała prawdę o tym, co zdarzyło się, a otoczenie komendanta przyjęło strategię bardzo wschodnią, zamiatania sprawy i próby przykrycia tego, zyskując przy tym wsparcie prokuratury usłużnej PiS-owi".

Czytaj więcej

Brejza: Komendant główny mógł trafić z granatnika w przedszkole lub w szkołę

- W ciągu pierwszej godziny po tym wydarzeniu przez rząd powinien zostać generał zdymisjonowany. A po słowach ministra (Mariusza) Kamińskiego, że generał jest pokrzywdzonym, to minister Kamiński powinien być zdymisjonowany przez premiera. W demokratycznym państwie próba zamiatania tak groźnej sprawy pod dywan skończyłaby się dymisjami. Przypomnę, że tylko cudem doszło do podziurawienia stropu, ponieważ nie doszło do uzbrojenia głowicy. Wystarczyłoby, żeby generał strzelił w okno, pocisk przebiłby okno, uzbroił się po 15 metrach lotu i mógłby trafić w pobliski punkt przedszkolny, szkołę podstawową czy liceum. W tej części Mokotowa budynków użyteczności publicznej jest mnóstwo. Po uzbrojeniu pocisk wywołałby ogromną eksplozję i śmierć - niestety - kilkudziesięciu osób. Gdyby doszło do uzbrojenia w Komendzie Głównej Policji, zginęliby policjanci - mówił też wówczas senator.

"Ujawniam najbardziej strzeżoną tajemnicę państwa PiS. (...) 15 X zmienimy Polskę na lepszą" - podkreśla Brejza nawiązując do daty wyborów parlamentarnych.

Krzysztof Brejza pokazuje zdjęcia, które - jak mówi - PiS chciał utajnić

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Dlaczego PiS robi sojuszników Putina z tych, którzy idą na "Zieloną granicę"?
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Wybory
Nowy sondaż: Konfederacja spadła na piąte miejsce. „Taktyka PiS okazała się skuteczna”
Wybory
Sondaż: PiS i Koalicja Obywatelska na plusie. Spadło poparcie dla Lewicy i Trzeciej Drogi
Wybory
Nowy spot PiS: Zamiast logo PO kontury Polski oparte od wschodu na linii Wisły
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Wybory
Kosiniak-Kamysz: Dlaczego rząd nie wystąpił o 1 000 euro na każdego uchodźcę w Polsce?
Wybory
Sondaż: Czy „Zielona granica” Agnieszki Holland będzie miała wpływ na wynik wyborów?