Krzysztof Brejza ujawnia zdjęcia, które są "najbardziej strzeżoną tajemnicą państwa PiS"

"Te zdjęcia nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego" - pisze na swoim profilu w serwisie X (dawny Twitter) senator Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza.

Publikacja: 18.09.2023 11:14

Zdjęcia wykonane w gabinecie komendanta głównego tuż po wystrzale z granatnika

Zdjęcia wykonane w gabinecie komendanta głównego tuż po wystrzale z granatnika

Foto: Twitter

"Ujawniam najbardziej strzeżoną tajemnicę państwa PiS. (...) 15 X zmienimy Polskę na lepszą" - podkreśla Brejza nawiązując do daty wyborów parlamentarnych.

Krzysztof Brejza pokazuje zdjęcia, które - jak mówi - PiS chciał utajnić

Zdjęcia opublikowane przez Brejzę przedstawiają zniszczenia będące skutkiem przypadkowego odpalenia granatnika w siedzibie Komendy Głównej Policji przez komendanta głównego, Jarosława Szymczyka.

Do incydentu doszło w grudniu 2022 roku. Komendant Szymczyk miał być przekonany, że przekazany mu przez Ukraińców granatnik, przerobiony na głośnik, nie jest uzbrojony. Komendant główny policji granatnik miał otrzymać od jednego z szefów ukraińskich służb.

W poniedziałek rano, w czasie konferencji przed Komendą Wojewódzką Policji senator Brejza mówił, że dotarł do zdjęć wykonanych w gabinecie komendanta głównego niedługo po eksplozji. - Władza pisowska robiła wszystko, żeby nałożyć klauzulę tajemnicy na zdjęcia z gabinetu komendanta Szymczyka - mówił polityk KO.

W sprawie wystrzału z granatnika w Komendzie Głównej Policji toczy się śledztwo w którym komendant główny policji ma status pokrzywdzonego.

Po incydencie w Komendzie Głównej Policji opozycja domagała się dymisji komendanta głównego.

Krzysztof Brejza w grudniu 2022 roku: Gdyby pocisk się uzbroił doszłoby do tragedii

W grudniu 2022 roku Krzysztof Brejza, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem mówił o incydencie w Komendzie Głównej: "Dopiero po 30 godzinach opinia publiczna poznała prawdę o tym, co zdarzyło się, a otoczenie komendanta przyjęło strategię bardzo wschodnią, zamiatania sprawy i próby przykrycia tego, zyskując przy tym wsparcie prokuratury usłużnej PiS-owi".

Czytaj więcej

Brejza: Komendant główny mógł trafić z granatnika w przedszkole lub w szkołę

- W ciągu pierwszej godziny po tym wydarzeniu przez rząd powinien zostać generał zdymisjonowany. A po słowach ministra (Mariusza) Kamińskiego, że generał jest pokrzywdzonym, to minister Kamiński powinien być zdymisjonowany przez premiera. W demokratycznym państwie próba zamiatania tak groźnej sprawy pod dywan skończyłaby się dymisjami. Przypomnę, że tylko cudem doszło do podziurawienia stropu, ponieważ nie doszło do uzbrojenia głowicy. Wystarczyłoby, żeby generał strzelił w okno, pocisk przebiłby okno, uzbroił się po 15 metrach lotu i mógłby trafić w pobliski punkt przedszkolny, szkołę podstawową czy liceum. W tej części Mokotowa budynków użyteczności publicznej jest mnóstwo. Po uzbrojeniu pocisk wywołałby ogromną eksplozję i śmierć - niestety - kilkudziesięciu osób. Gdyby doszło do uzbrojenia w Komendzie Głównej Policji, zginęliby policjanci - mówił też wówczas senator.

"Ujawniam najbardziej strzeżoną tajemnicę państwa PiS. (...) 15 X zmienimy Polskę na lepszą" - podkreśla Brejza nawiązując do daty wyborów parlamentarnych.

Krzysztof Brejza pokazuje zdjęcia, które - jak mówi - PiS chciał utajnić

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży