Sondaż: Jak Michał Kołodziejczak na listach KO wpłynie na jej wynik wyborczy?

"Jak Pani/Pana zdaniem obecność Michała Kołodziejczaka na listach KO wpłynie na wynik wyborczy Koalicji Obywatelskiej?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 27.08.2023 06:32

Michał Kołodziejczak

Michał Kołodziejczak

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

16 sierpnia Koalicja Obywatelska ogłosiła, że na jej listach wyborczych znajdzie się m.in. Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, który ma otwierać listę KO w Koninie.

Michał Kołodziejczak na listach KO. "Usiąść do stołu z ludźmi o innych poglądach"

- Łączymy się ze środowiskami, z którymi nie zawsze było po drodze, z ludźmi, którzy mają na różne sprawy inne poglądy niż ja. Ale mają to samo przekonanie co większość Polek i Polaków. Wiedzą, że żeby przywrócić wartości, w Polsce potrzebna jest realizacja celu - a tym celem, tą drogą do odnowienia Rzeczpospolitej jest odsunięcie PiS-u i Kaczyńskiego od władzy - mówił Donald Tusk przedstawiając listy KO.

Czytaj więcej

KO przedstawiła kandydatów. Na listach Bodnar, Wołoszański i Kołodziejczak

Wcześniej na listy Trzeciej Drogi Kołodziejczaka i jego Agrounię chciał zaprosić PSL - ale nie zgodziła się na to Polska 2050, współtworząca z PSL koalicyjny komitet wyborczy.

Oprócz Kołodziejczaka na listach KO mają znaleźć się też inni działacze Agrounii.

- Idziemy, by wygrać te wybory, by zmieniać Polskę i załatwiać sprawy, które dla nas są priorytetowe - mówił Kołodziejczak w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Czytaj więcej

Michał Kołodziejczak: Szymon, ułóżmy Polskę na nowo

- Nie jestem człowiekiem konfliktu, tylko człowiekiem rozmowy – uznaję, że ktoś może mieć inne zdanie. Zawsze szanuję zdanie innego człowieka. Dlatego zdecydowałem się na start z list KO. Polityka polega na tym, żeby usiąść do stołu z ludźmi o innych poglądach, a nie z nimi bezwzględnie walczyć. Od lat widzimy, że politycy nie potrafią ze sobą rozmawiać i wyciągnąć do kogoś ręki - mówił też.

Sondaż: Co czwarty mieszkaniec dużego miasta uważa, że Kołodziejczak zaszkodzi KO

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak - ich zdaniem - obecność Michała Kołodziejczaka na listach KO wpłynie na wynik wyborczy Koalicji Obywatelskiej.

Zdaniem 21 proc. respondentów KO zyska poparcie dzięki obecności Kołodziejczaka na listach.

23,9 proc. badanych uważa, że KO straci poparcie w związku z zaproszeniem Kołodziejczaka na listy.

15,6 proc. badanych jest zdania, że obecność Kołodziejczaka na listach nie wpłynie na wynik wyborczy KO.

39,5 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

- Mężczyźni (29%) częściej niż kobiety (19%) uważają, że obecność Michała Kołodziejczaka na listach obniży wynik wyborczy KO. Co czwarty badany (26%) w wieku powyżej 50 lat i taki sam odsetek osób z wykształceniem wyższym jest zdania, że Koalicja Obywatelska straci poparcie przez obecność Michała Kołodziejczaka na listach. Trzech respondentów na dziesięciu (30%) z dochodem powyżej 5000 zł netto uważa, że obecność Michała Kołodziejczaka na listach wpłynie negatywnie na wynik KO. Takiego samego zdania jest co czwarta osoba (26%) z miast o wielkości powyżej 500 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 22-23 sierpnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


16 sierpnia Koalicja Obywatelska ogłosiła, że na jej listach wyborczych znajdzie się m.in. Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, który ma otwierać listę KO w Koninie.

Michał Kołodziejczak na listach KO. "Usiąść do stołu z ludźmi o innych poglądach"

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?