Aktualizacja: 12.01.2020 21:23 Publikacja: 12.01.2020 00:01
Foto: Fot. sgt Arthur Hamilton/ US Army
Po tym jak w środę dyplomacja Iranu i prezydent USA zapowiedzieli, że nie będą eskalować działań przeciwko swoim państwom, obywatelom i żołnierzom, sytuacja wydawała się zmierzać w dobrą stronę. Jednak to zapewnienie wcale nie musi oznaczać końca napięć. – To mogą być tylko pozory, a my musimy być czujni. Sytuacja jest bardzo trudna i niebezpieczna – mówi Marek Biernacki, były koordynator ds. służb specjalnych, poseł PSL-Kukiz'15.
W obliczu konfliktu irańsko-amerykańskiego Polska musi zdecydować, co z jej misją na Bliskim Wschodzie – w Iraku stacjonuje jej kontyngent szkoleniowy (a nie bojowy) złożony z blisko 270 polskich żołnierzy i pracowników, który m.in. szkoli milicję iracką czy zabezpiecza stary sprzęt z czasów misji stabilizacyjnej. Z racji wielu lat bytności polskich żołnierzy w tym kraju – a więc i naszych służb – Polska ma bardzo dobre rozpoznanie i kontakty na tamtym terenie. W środę posłowie sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych otrzymali bardzo szczegółową informację od szefów Agencji Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego na temat aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie – miało to uspokoić nieco opozycję, która od kilku dni, bezskutecznie, domaga się zwołania przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Opinia publiczna nie dowie się konkretów, bo ze względów m.in. bezpieczeństwa naszych żołnierzy informacje służb objęte są klauzulą tajne. Odwetowy atak rakietowy Iranu na amerykańskie bazy w Iraku pokazał, że kraj ten nie żartuje. Co będzie kolejnym celem?
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
We Wrocławiu rozpoczyna się szkolenie z zarządzania kryzysowego, które poprowadzą Wojska Obrony Terytorialnej we współpracy z ekspertami Akademii Sztuki Wojennej. Armia pokazuje system informatyczny Jaśmin, który dotychczas służył siłom zbrojnym.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Na Morzu Bałtyckim trwa już wojna hybrydowa, mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol w wystąpieniu transmitowanym przez południowokoreańską telewizję, zapowiedział, że niezależnie od tego czy zostanie poddany impeachmentowi, czy będzie celem śledztwa, będzie „walczył do końca”.
Dyrektor FBI Christopher Wray ogłosił, że odejdzie ze stanowiska na początku 2025 roku, dwa lata przed upływem kadencji. Wcześniej Donald Trump sygnalizował, że będzie chciał doprowadzić do zastąpienia Wraya przez Kasha Patela.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Polska będzie zapewne robiła wiele, by transatlantyckie napięcia łagodzić. Jest w tej sprawie wiarygodna. Poważnie podchodzimy do zobowiązań w NATO. Jednocześnie nikt w Europie nie może nam zarzucić, że chcemy widzieć w UE i NATO wykluczającą się alternatywę.
Sąd aresztował na 60 dni Dmitrija V., zatrzymanego w Warszawie, a ściganego przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas