Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 04.11.2019 10:07 Publikacja: 04.11.2019 09:59
Foto: AdobeStock
Jak informuje Onet, 24 października, o godzinie 9.00 do biur firmy AMW Sinevia w Nowym Dworze Mazowieckim wkroczyli funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sinevia to spółka córka Agencji Mienia Wojskowego, która działa na rynku budowlanym, ale zdecydowana większość jej kontraktów pochodzi od armii.
Agenci ABW po wkroczeniu do Sinevii wylegitymowali, a potem zatrzymali Piotra Ś., jednego z jej dyrektorów. Przeszukali biuro i samochód mężczyzny, a także miejsca zamieszkania jego oraz osób, które utrzymują z nim kontakty. U Piotra Ś. znaleziono nielegalnie posiadaną broń krótką, amunicję, nośniki elektroniczne i dokumenty.
Prokuratura postawiła zarzuty następnego dnia. Jak powiedziała prokurator Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej, dotyczą one usiłowania działania na rzecz obcego wywiadu, posiadania broni palnej i amunicji bez zezwolenia oraz posługiwania się sfałszowanym dokumentem.
Sąd, na wniosek Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy na trzy miesiące. Jak dowiedział się Onet, Piotr Ś. wiedział o rzeczach bardzo ciekawych z punktu widzenia obcych, głównie wrogich wobec NATO, wywiadów. Informatorzy twierdzą, że w ubiegłym roku Piotr Ś. został zatrudniony w firmie budowlanej Sinevia należącej do Agencji Mienia Wojskowego. Większość zleceń wykonuje ona dla wojska. ”Głównym odbiorcą naszych usług są Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej, dla których zrealizowaliśmy ponad 200 inwestycji dotyczących budownictwa mieszkaniowego oraz specjalistycznych inwestycji wymagających świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego, zapewniając pełną ochronę informacji niejawnych” - czytamy na jej stronie internetowej.
Został zatrudniony poza konkursem, przyniesiony w teczce. Od razu oddelegowano go do Elbląga, gdzie miał nadzorować modernizację i rozbudowę budynków wojskowych dla Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód – powiedział jeden z informatorów, odpowiadając na pytanie, jak Piotr Ś. dostał się do spółki AMW. Inny dodaje natomiast, że za zatrudnieniem Piotra Ś. stali Maciej Więckowski, prezes, i Marek Jassak, wiceprezes zarządu Sinevii. Wiceprezes Jassak zapytany, czy zatrudnił Piotra Ś.powiedział, że „w temacie pana Piotra nie może udzielać żadnych informacji”. Na pytanie, czy Piotr Ś. miał certyfikat dopuszczający go do informacji niejawnych, wiceprezes odesłał do ABW i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, czyli instytucji, które wydają takie poświadczenia. Zapytany, czy Piotr Ś. nadzorował inwestycję w Elblągu, wiceprezes stwierdził, że „nie potwierdza, nie zaprzecza” oraz, że „nie może udzielać informacji”.
Jak pisze Onet, prace budowlane w Elblągu ruszyły w 2017 roku, a Piotr Ś. dołączył do projektu w trakcie jego realizacji. Po roku Sinevia oddała wojsku zmodernizowane i dostosowane do jego wymogów budynki starego garnizonu oraz zbudowała kilka nowych.
Dowództwo Wielonarodowej Dywizji - Północny Wschód koordynuje działania grup bojowych wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO rozmieszczonych w krajach bałtyckich i w Polsce. Zadania jednostki polegają na koordynacji szkolenia oraz monitorowaniu sytuacji w regionie. Dowództwo pozostaje w gotowości do prowadzenia działań w ramach obrony kolektywnej zgodnie z art. 5 traktatu waszyngtońskiego.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych nad ranem poinformowało o rozpoczęciu operowania wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej, w związku z rozpoczęciem przez Rosjan zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
We Wrocławiu rozpoczyna się szkolenie z zarządzania kryzysowego, które poprowadzą Wojska Obrony Terytorialnej we współpracy z ekspertami Akademii Sztuki Wojennej. Armia pokazuje system informatyczny Jaśmin, który dotychczas służył siłom zbrojnym.
Ubieganie się o świadczenie było łatwe, proste i bez zbędnej biurokracji. Ludzie składali wnioski przez internet, otrzymywali informację, że zostały one przyjęte, i pytali w sieci: „Panie Marczuk, gdzie jest haczyk?”. A jego nie było - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny w rządzie PiS.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Prokurator Grażyna Stronikowska będzie pierwszą przedstawicielką Polski w Prokuraturze Europejskiej. Tak zdecydowała Rada Unii Europejskiej.
Rządzący porządkiem instytucjonalnym UE traktat lizboński podpisano 13 grudnia 2007 r. i dwa lata później wszedł w życie. Po 15 latach warto się przyjrzeć nie tylko literze, ale i praktyce stosowania tego kontrowersyjnego od samego początku traktatu. Być może niektórych problemów udałoby się uniknąć, gdyby na początku uważniej słuchano Polski.
Rządy na całym świecie, próbując zastopować i odwrócić u siebie trend depopulacyjny, ponoszą niemal zawsze porażki. Zanim się jednak wymyśli lek na malejący wskaźnik dzietności, warto się zastanowić, co jest w ogóle źródłem tego globalnego trendu.
Ewa Wrzosek: „Można uważać, że rozliczenia i prokuratura działają we właściwym tempie. Ja tak nie myślę. Wiem za to, że kolejne na pewno będą szybsze i skuteczniejsze. I odczujemy to wszyscy na własnej skórze. Bo to nas rozliczą. To nie jest czas, aby ściśle w sposób pozytywistyczny trzymać się litery prawa”.
- Jesteśmy krajem który ma ponad 600 km granicy z dwoma nieprzyjaznymi krajami, Białorusią i Rosją - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski pytany o to, dlaczego Polska wyklucza obecnie możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę.
Nie ma innego wyjścia, trzeba podzielić ten kawałek ziemi. Inaczej Izrael nie utrzyma swojej tożsamości jako żydowska demokracja i nie będzie bezpieczny - mówi Ami Ajalon, były dyrektor Szin Betu, izraelskiej służby bezpieczeństwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas