Abonament RTV: RPO za ułatwieniami dla osób starszych i schorowanych

Osoby starsze, schorowane lub niepełnosprawne nadal są zmuszane do osobistej wizyty na poczcie, aby potwierdzać uprawnienia do zwolnienia z abonamentu RTV. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie u ministra infrastruktury.

Aktualizacja: 23.03.2018 13:47 Publikacja: 23.03.2018 12:43

Abonament RTV: RPO za ułatwieniami dla osób starszych i schorowanych

Foto: Adobe Stock

dgk

W wystąpieniu do ministra Andrzeja Adamczyka Adam Bodnar pisze o otrzymywanych przez jego Biuro skargach na problemy związane z funkcjonującym modelem pobierania opłat abonamentowych za radio i telewizję. Wnioski o interwencje pochodzą najczęściej od osób starszych, schorowanych, z niepełnosprawnościami – zazwyczaj o niskim poziomie świadomości prawnej.

Ulga dla seniorów

Nowelizacja z lipca 2015 r. ustawy o opłatach abonamentowych zwolniła osoby, które ukończyły 75 lat, z obowiązku składania oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opłaty oraz przedkładania dokumentu potwierdzającego wiek. Od tego czasu Poczta Polska S.A. ustala wiek abonentów na podstawie rejestru PESEL i sama zwalnia ich z opłat. Okazuje się jednak, że nowelizacja nie rozwiązała problemu osób, które ukończyły 75. rok życia, lecz przed jej wejściem w życie 9 października 2015 r. nie dopełniły wymogów formalnych tj. nie złożyły oświadczenia i dokumentu potwierdzającego wiek. W takich przypadkach obywatele mogą zwracać się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o umorzenie zaległości w płatnościach. W praktyce wiąże się to jednak z koniecznością zainicjowania odrębnego postępowania przed KRRiT – o czym obywatele często dowiadują się zbyt późno, bo już w toku egzekucji.

W opinii RPO, Poczta Polska S.A. nie powinna inicjować postępowań egzekucyjnych wobec takich osób, a w sprawach już wszczętych – jako wierzyciel – mogłaby rozważyć złożenie wniosków o umorzenie, na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

- W podobny sposób można byłoby rozwiązać problem osób w wieku emerytalnym, które pobierają niską rentę rodzinną, lecz nie są wyraźnie wskazane jako zwolnione z opłat za radio i tv - uważa Rzecznik.

Tylko osobiście

Adam Bodnar sygnalizuje ministrowi także problemy osób z niepełnosprawnościami, których schorzenia uniemożliwiają bądź znacznie utrudniają wizyty w placówce pocztowej, a nie mogą liczyć na pomoc np. rodziny lub sąsiadów w załatwianiu spraw urzędowych. Poczta Polska S.A. wymaga, aby osobiście składali w placówce pocztowej oświadczenia potwierdzające uprawnienie do zwolnienia i stosowne dokumenty.

- W praktyce powstaje więc wątpliwość, czy osoby zamierzające skorzystać ze zwolnienia (także osoby z niepełnosprawnościami) powinny dopełnić wymaganych formalności wyłącznie w placówce pocztowej – napisał Adam Bodnar.

A jeśli dokument zginął

Kolejna grupa skarg obywatelskich kierowanych do Biura RPO dotyczy problemów związanych z brakiem możliwości udokumentowania wyrejestrowania odbiornika ze względu na znaczny upływ czasu.

- Zdarzają się częste przypadki, w których dochodzi do wszczęcia postępowań egzekucyjnych, pomimo tego, że obywatele w odległej przeszłości dokonali zgłoszenia zaprzestania używania odbiornika np. z uwagi na zmianę miejsca zamieszkania. Wówczas Poczta Polska nie uwzględnia zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym co do nieistnienia obowiązku, automatycznie żądając przedstawienia dokumentów dotyczących skutecznego wyrejestrowania odbiornika nawet po upływie wielu lat. A dokument mógł być po prostu utracony z przyczyn losowych, niezależnych od danej osoby. Ponadto nie można wymagać przechowywania takich dokumentów w nieskończoność - zauważa Adam Bodnar.

RPO poprosił ministra infrastruktury o ustosunkowanie się do każdego z przedstawionych problemów.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr