Jaki jest termin na żądanie wznowienia postępowania administracyjnego przez stronę

Strona, która bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu, może domagać się jego wznowienia. Ma na to miesiąc od dnia, w którym dowiedziała się o istnieniu decyzji i zawartym w niej rozstrzygnięciu.

Publikacja: 27.11.2018 01:00

Jaki jest termin na żądanie wznowienia postępowania administracyjnego przez stronę

Foto: 123RF

- Osoba, która błędnie nie została uznana za stronę postępowania i w związku z tym nie brała w nim udziału, domaga się jego wznowienia. Czy miesięczny termin na żądanie wznowienia należy liczyć od dnia, w którym dowiedziała się o postępowaniu?

Nie.

Zgodnie z art. 145 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) jedną z podstaw do wznowienia postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją jest sytuacja, gdy strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu. W takim przypadku wznowienie następuje tylko na żądanie strony (art. 147 k.p.a.). Podanie o wznowienie powinno zostać wniesione do organu, który wydał w sprawie decyzję w I instancji, w terminie miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o decyzji (art. 148 k.p.a.).

Czytaj także: Przesłanka do wznowienia postępowania administracyjnego nie uzasadnia stwierdzenia nieważności decyzji

Podkreśla się, że „powzięcie wiadomości o decyzji", o którym mowa w tym przepisie, nie jest pojęciem tożsamym z zawiadomieniem o pełnej treści decyzji, co mogłoby nastąpić dopiero po doręczeniu decyzji. Bieg terminu do żądanie wznowienia rozpoczyna się już w dacie powzięcia przez stronę wiadomości o istnieniu danej decyzji. Ważne jest to, aby do strony dotarła wiadomość o wydaniu decyzji i o zawartym w niej rozstrzygnięciu - niezależnie od źródła, z którego pochodzi ta informacja (por. m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 maja 2008 r., sygn. II OSK 547/07, LEX nr 489632).

Zwrot „strona dowiedziała się o decyzji" należy rozumieć w ten sposób, że strona uzyskała informacje pozwalające zidentyfikować decyzję, której jej nie doręczono, w stopniu pozwalającym na sformułowanie żądania wznowienia. Chodzi tu o takie dane, jak nazwa organu, który wydał decyzję oraz sposób rozstrzygnięcia sprawy (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 11 kwietnia 2018 r., sygn. II SA/Po 935/17, LEX nr 2482814). Nie ma natomiast znaczenia, kiedy strona uzyskała informację o postępowaniu, którego dotyczy wniosek o wznowienie, gdyż istotny jest moment, w którym dowiedziała się o decyzji kończącej to postępowanie (wyrok NSA z 9 maja 2018 r., sygn. II OSK 2628/17, LEX nr 2493240).

Dla biegu miesięcznego terminu do złożenia wniosku o wznowienie nie jest także istotne zapoznanie się z aktami sprawy, gdyż to zależy już od woli i inicjatywy strony (wyrok WSA w Gliwicach z 22 czerwca 2018 r., sygn. II SA/Gl 1154/17, LEX nr 2527267). Ciężar dowodu dochowania wskazanego wyżej miesięcznego terminu spoczywa na stronie, która domaga się wznowienia. Strona musi wykazać kiedy (w jakiej dacie) dowiedziała się o decyzji – w sposób pozwalający organowi na zweryfikowanie, czy jej podanie o wznowienie zostało wniesione w terminie (por. np. wyrok NSA z 25 maja 2017 r., sygn. II OSK 2445/15, LEX nr 2314782). Złożenie wniosku o wznowienie po terminie powoduje, że nie można wznowić postępowania, chyba że termin ten zostanie przywrócony. ?

—Anna Puszkarska, radca prawny

Podstawa prawna: art. 145 § 1 pkt 4, art. 146-152 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2096)

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne