- Osoba, która błędnie nie została uznana za stronę postępowania i w związku z tym nie brała w nim udziału, domaga się jego wznowienia. Czy miesięczny termin na żądanie wznowienia należy liczyć od dnia, w którym dowiedziała się o postępowaniu?
Nie.
Zgodnie z art. 145 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) jedną z podstaw do wznowienia postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją jest sytuacja, gdy strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu. W takim przypadku wznowienie następuje tylko na żądanie strony (art. 147 k.p.a.). Podanie o wznowienie powinno zostać wniesione do organu, który wydał w sprawie decyzję w I instancji, w terminie miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o decyzji (art. 148 k.p.a.).
Czytaj także: Przesłanka do wznowienia postępowania administracyjnego nie uzasadnia stwierdzenia nieważności decyzji
Podkreśla się, że „powzięcie wiadomości o decyzji", o którym mowa w tym przepisie, nie jest pojęciem tożsamym z zawiadomieniem o pełnej treści decyzji, co mogłoby nastąpić dopiero po doręczeniu decyzji. Bieg terminu do żądanie wznowienia rozpoczyna się już w dacie powzięcia przez stronę wiadomości o istnieniu danej decyzji. Ważne jest to, aby do strony dotarła wiadomość o wydaniu decyzji i o zawartym w niej rozstrzygnięciu - niezależnie od źródła, z którego pochodzi ta informacja (por. m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 maja 2008 r., sygn. II OSK 547/07, LEX nr 489632).