Udzielanie pomocy organom ścigania w prowadzonych przez nie postępowaniach to naturalna powinność każdego, kto ma wiedzę mogącą przyczynić się do wyjaśnienia sprawy związanej z popełnieniem przestępstwa. U pracodawców posiadane informacje istotne dla prokuratury czy policji udostępnione na ich żądanie mogą jednak naruszać tajemnicę przedsiębiorstwa.
[srodtytul]To obowiązek[/srodtytul]
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185865]Ustawa z 9 maja 2007 r. o zmianie kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 99, poz. 664)[/link] do art. 15 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=63CA0A6E8C3A9F656F42F782B9E464DE?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link] wprowadziła § 3.
Stanowi on, że osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, inne niż instytucje państwowe i samorządowe, a także osoby fizyczne mają obowiązek udzielać pomocy na wezwanie organów prowadzących postępowanie karne w zakresie i w terminie przez nie wyznaczonym, jeżeli bez tej pomocy przeprowadzenie czynności procesowej jest niemożliwe albo znacznie utrudnione.
Wcześniej wymóg udzielania informacji miały wskazane w § 2 tego przepisu wszystkie instytucje państwowe i samorządowe.