Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że niesłyszący stanowią ponad 8 proc. niepełnosprawnych. W związku z tym przygotowany został projekt założeń do projektu ustawy o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się.
Według autorów projektu konieczna jest ustawa, która określałaby, w jaki sposób mogą oni załatwiać swoje sprawy w instytucjach publicznych. Projekt spośród wszystkich niesłyszących wyróżnia osoby głuche, niedosłyszące oraz głuchoniewidome.
[wyimek]Osoby niesłyszące będą mogły się kontaktować z urzędami, wysyłając esemesa[/wyimek]
Dla przykładu jednym z ważniejszych sposobów porozumiewania się tych osób z urzędnikami będzie polski język migowy oraz system językowy migowy. Niesłyszący będzie na trzy dni przed wizytą w urzędzie informować o tym, aby możliwe było wezwanie na konkretny dzień tłumacza języka migowego. Organy administracji publicznej będą zobowiązane do tworzenia list takich tłumaczy.
Ponadto urzędy mają dysponować numerem telefonu, który pozwoli niesłyszącym na wysyłanie zapytań i uzyskiwanie odpowiedzi w konkretnych sprawach za pomocą esemesów. Obowiązek ten będzie spoczywać też na służbach ratowniczo-interwencyjnych, czyli pogotowiu ratunkowym, policji, straży pożarnej i straży miejskiej (gminnej). Umożliwi to tym osobom szybkie zgłaszanie niebezpiecznych zdarzeń i uzyskiwanie pomocy.