Można zilustrować to przykładem spółki występującej do działającej w imieniu ministra finansów izby skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej. Właściwość izby ustala się na podstawie siedziby składającej wniosek. Po uprzednim wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa interpretację można zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA).
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 13 § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi do rozpoznania takiej sprawy odpowiedni jest WSA, na którego obszarze właściwości ma siedzibę organ administracji publicznej, którego działalność została zaskarżona. Reguła ta jednak nie znajdzie zastosowania, gdy spółka przed dniem składania skargi zmieniła swą siedzibę.
W takiej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę art. 13 § 3 przywołanej ustawy i wydane na jego podstawie rozporządzenie prezydenta RP z 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym WSA niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W § 1 rozporządzenie to określa, iż rozpoznawanie spraw z zakresu działania m.in. ministra właściwego do spraw finansów publicznych dotyczących wydawania w indywidualnych sprawach pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualne), o których mowa w art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, przekazuje się WSA, na których obszarze właściwości strona skarżąca zamieszkuje lub ma siedzibę.
Uwzględniając więc powyższe przepisy, spółka, która zdecydowała się zaskarżyć interpretację indywidualną, powinna wnieść skargę do sądu administracyjnego, na którego obszarze właściwości ma swoją nową siedzibę.