O zapoznanie się z przebiegiem dyskusji nad projektem założeń do ustawy o zmianie ustawy o kosztach sądowych oraz kodeksu postępowania cywilnego wystąpił do prezesa RM adw. Jerzy Marcin Majewski prowadzący w Poznaniu kancelarię adwokacką oraz lobbingu i legislacji.
– Chodziło o istotną dla adwokatury sprawę znaczków sądowych, które minister sprawiedliwości chce zlikwidować – mówi mecenas.
Premier odmówił. Powołał się na art. 22 ust. 1 ustawy z 1996 r. o Radzie Ministrów. Przewiduje on, że posiedzenia RM są niejawne. Tajemnicą są więc również protokóły z ich przebiegu.
– Nie ma przepisu, który by uchylał przed zawodowymi lobbystami tajemnice ustawowo chronione – twierdzi radca prawny Eligiusz Stachniak, pełnomocnik premiera. Dodaje, że tajność posiedzeń RM ma zapewnić swobodę wypowiedzi jej członków. Rozstrzygnięcia RM są publikowane w komunikatach z posiedzeń, a dokumenty wytworzone w trakcie procesu legislacyjnego – w BIP.
Adwokat zaskarżył odmowę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Jego zdaniem art. 22 ust. 1 ustawy o Radzie Ministrów nie upoważnia do wniosku, że protokóły z obrad są objęte tajemnicą bądź stanowią informację niejawną. Publikowana powinna być każda informacja dotycząca tworzenia prawa. Nie tylko lakoniczne komunikaty z posiedzeń rządu, ale także zapisy dyskusji nad projektem.