RPO: Poczta powinna wstrzymać się ze ściganiem za abonament RTV

Konieczne byłoby niezwłoczne rozważenie przez Pocztę Polską zasadności wstrzymania lub zawieszenia postępowań egzekucyjnych dotyczących opłat za abonament radiowo-telewizyjny – uważa prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Publikacja: 18.06.2014 11:47

RPO: Poczta powinna wstrzymać się ze ściganiem za abonament RTV

Foto: www.sxc.hu

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływa co raz więcej skarg od obywateli związanych z obowiązkiem opłacania abonamentu za odbiornik radiowy i telewizyjny oraz działań egzekucyjnych dotyczących zaległości abonamentowych.

W wystąpieniu do ministra administracji i cyfryzacji, prof. Irena Lipowicz podkreśla, iż znaczna część tych skarg dotyczy osób starszych, które w rzeczywistości spełniają warunki uprawniające ich do skorzystania ze zwolnienia z opłaty abonamentowej. Problem polega jednak na tym, iż osoby te – najczęściej na skutek niewiedzy – nie dopełniły obowiązku złożenia stosownego oświadczenia.

W praktyce zdarzają się też przypadki osób, wobec których można byłoby zastosować zwolnienie, ale stanowisko Poczty Polskiej jest wobec nich negatywne. Chodzi tutaj o osoby mające ustalone prawo do emerytury, które w przypadku zbiegu z prawem do renty rodzinnej, wybrały prawo do renty.

Czasami złożenie oświadczenia o możliwości korzystania ze zwolnienia nie pomaga. Podobnie jest w przypadku, gdy odbiornik został wyrejestrowany. Wiele skarg, które trafia do RPO, dotyczy właśnie sytuacji, w których dochodzi do wszczęcia egzekucji, pomimo tego, że w przeszłości został dopełniony obowiązek zgłoszenia oświadczenia. – Problemem jest to, że obywatele najczęściej nie dysponują już dokumentacją potwierdzającą zgłoszeni zmian – sygnalizuje prof. Lipowicz.

W skargach pojawią się również głosy, iż zaniechanie opłacania abonamentu nie było celowe i miało związek z krytyczną oceną przyjętego modelu finansowania telewizji, także przez przedstawicieli władzy państwowej.

Do RPO trafiają także indywidualne skargi bezpośrednio na działania Poczty Polskiej. W jednej z spraw Poczta nie uwzględniła przekreślenia przez obywatelkę w formularzu zgłoszenia zmiany danych pola „Zaprzestanie używania odbiorników, wyrejestrowanie odbiorników", uznając w konsekwencji, iż nie doszło do skutecznego wyrejestrowania.

Biorąc pod uwagę te wszystkie sytuacje, Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdziła, iż konieczne byłoby niezwłoczne rozważenie przez Pocztę Polską zasadności wstrzymania lub zawieszenia postępowań egzekucyjnych w administracji.

Zdaniem prof. Lipowicz niepokojący jest fakt, iż niejednokrotnie dochodzi do zakończenia egzekucji, jeszcze przed podjęciem decyzji w sprawie umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, która ma poważne trudności z terminowym rozpoznawaniem wniosków. Tymczasem, kiedy dojdzie do wyegzekwowania opłat abonamentowych, KRRiT umarza postępowania jako bezprzedmiotowe. Z punktu widzenia Rzecznika taka sytuacja jest nie do zaakceptowania, gdyż to na obywateli przerzucane są negatywne skutki braku terminowego rozpoznania wniosków przez KRRiT.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo