Koszty postępowania: wygrana z urzędem pozwoli odzyskać koszty

Organ skarbowy musi zwrócić podatnikowi koszty postępowania ?przed sądem, choć nie zawsze w całości.

Publikacja: 01.08.2014 10:05

Koszty postępowania: wygrana z urzędem pozwoli odzyskać koszty

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier

Decydując się na spór z fiskusem, nie mamy żadnej pewności, że sąd przyzna nam rację. Jednak gdy sprawę już wygramy, możemy liczyć na to, że odzyskamy jeśli nie całość poniesionych wydatków, to przynajmniej sporą ich część.

Płać, fiskusie

Gdy sąd pierwszej instancji uwzględni naszą skargę, przysługuje nam od organu podatkowego zwrot wszystkich kosztów postępowania niezbędnych do celowego dochodzenia praw. Zalicza się do nich – gdy postępowanie prowadzone było przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem lub radcą prawnym – poniesione przez podatnika koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu podatnika lub pełnomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie (przy czym suma kosztów przejazdu i równowartość utraconego zarobku nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata lub radcy prawnego).

Jeśli w postępowaniu przed sądem reprezentował nas adwokat lub radca prawny, do niezbędnych kosztów zalicza się ich wynagrodzenie (ale nie wyższe niż stawki opłat określone w przepisach i wydatki jednego adwokata lub radcy prawnego), koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony. Zasady te stosuje się odpowiednio do strony reprezentowanej przez doradcę podatkowego.

Lepiej być sumiennym

Gdy przegrywamy przed sądem pierwszej instancji, nie musimy się martwić (w tym bowiem przypadku koszty można przyznać tylko od organu). Gorzej, gdy tak się dzieje przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. To dlatego, że w tym przypadku obowiązuje zasada orzekania o zwrocie kosztów w obie strony. W praktyce oznacza to, że koszty mogą być zasądzone zarówno od organu, jak i od podatnika.

Naczelny Sąd Administracyjny przyzna nam zwrot kosztów, gdy to my wnieśliśmy skargę kasacyjną i wygraliśmy, a także gdy wyrok sądu pierwszej instancji (wojewódzkiego sądu administracyjnego) uwzględniający naszą skargę fiskus zakwestionował i przegrał. Gdy to fiskus wniósł skargę kasacyjną i wygrał, koszty poniesie podatnik.

Warto pamiętać, że sąd może nałożyć na nas obowiązek zwrotu kosztów – w całości lub w części – i to niezależnie od wyników spraw, jeśli zostały one wywołane naszym niesumiennym lub oczywiście niewłaściwym postępowaniem.

Pilnować terminu

W razie częściowego uwzględnienia skargi sąd może w uzasadnionych przypadkach zasądzić na rzecz skarżącego od organu tylko część kosztów (zwłaszcza jeśli skarga została uwzględniona w części niewspółmiernej  do wartości przedmiotu sporu ustalonej w celu pobrania wpisu).

Aby jednak można było w ogóle liczyć na zwrot poniesionych kosztów, trzeba wystąpić z odpowiednim wnioskiem.

Podatnik traci swoje uprawnienie do żądania zwrotu kosztów, jeżeli najpóźniej przed zamknięciem rozprawy bezpośrednio poprzedzającej wydanie orzeczenia nie zgłosi wniosku o przyznanie należnych kosztów (gdy działa bez adwokata lub radcy prawnego, sąd powinien pouczyć go o skutkach niezgłoszenia wniosku we wspomnianym terminie).

Wpis

Ile i za co płacimy

Podatnik wnoszący skargę, skargę kasacyjną, zażalenie oraz skargę o wznowienie postępowania obowiązany jest uiścić wpis. Ten zaś może być stały (pobierany w  sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne) lub stosunkowy (w innych sprawach).

Wpis stosunkowy zależy od wysokości należności pieniężnej objętej zaskarżonym aktem. Jest obliczany jako procent kwoty, o którą podatnik spiera się z fiskusem, i wynosi:

Wpis stały – bez względu na przedmiot zaskarżonego aktu lub czynności – wynosi konkretną kwotę.

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku