Dzieci tęczowych par nie wyjadą za granicę. RPO postuluje zmiany w projekcie

Jeśli ustawodawca nie odejście od wymogu wskazania danych matki i ojca przy ubieganiu się o paszport tymczasowy, praktycznie niemożliwe będzie uzyskanie takiego dokumentu przez dzieci będące obywatelami RP, które zgodnie z zagranicznym aktem urodzenia mają rodziców tej samej płci.

Publikacja: 21.01.2022 13:11

Dzieci tęczowych par nie wyjadą za granicę. RPO postuluje zmiany w projekcie

Foto: Adobe Stock

Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał Marszałkowi Senatu uwagi do przepisów ustawy z 13 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych. Poprosił o ich uwzględnienie w procesie legislacyjnym.

W czwartek wieczorek Senat przyjął poprawki do ustawy o dokumentach paszportowych. M.in. zastąpiono używane w niej pojęcia "matka, ojciec" zbiorczym określeniem rodzice. Teraz ustawa jeszcze raz trafi do Sejmu. Biorąc pod uwagę, że rząd negatywnie ocenił poprawkę, może ona przepaść w głosowaniu poselskim.

System przeciw dziecku

Jak podkreśla RPO, chodzi o systemowy problem, z jakim od lat mierzą się polscy obywatele i obywatelki urodzeni poza krajem - w których aktach urodzenia jako rodziców wskazano osoby tej samej płci. Wiele z nich nie uzyskuje niezbędnych polskich dokumentów tożsamości umożliwiających korzystanie z wszelkich praw wynikających z obywatelstwa, w tym obywatelstwa unijnego.

Rzecznik wielokrotnie informował o przypadkach naruszania praw małoletnich obywateli RP, polegających na odmowie transkrypcji ich zagranicznych aktów urodzenia. Prawo wymaga jej w sytuacji, kiedy obywatel polski ubiega się o polski dokument tożsamości lub nadanie numeru PESEL.

Taka praktyka organów administracji powoduje, że dzieci z polskim obywatelstwem nie mają możliwości skutecznego ubiegania się o polskie dokumenty tożsamości, w tym dokumenty paszportowe, nie otrzymują numerów PESEL. Oznacza to naruszenie ich praw obywatelskich, zasady dobra dziecka, a także wypełnia znamiona dyskryminacji dziecka ze względu na status prawny rodziców (pozostawanie w jednopłciowym związku).

Do Biura RPO wciąż wpływają kolejne skargi. Przeszkody wciąż powstają mimo uchwały 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 grudnia 2019 r. (sygn. akt II OPS 1/19). Zgodnie z nią odmowa transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia nie powinna prowadzić do sytuacji, w której polski obywatel nie będzie mógł uzyskać dokumentu tożsamości – paszportu, dowodu osobistego, lub numeru PESEL.

Może to także naruszać prawo Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 14 grudnia 2021 r. w sprawie C-490/20 orzekł, że w przypadku małoletniego dziecka, będącego obywatelem Unii, którego akt urodzenia wydany przez właściwe organy innego państwa UE wskazuje jako jego rodziców dwie osoby tej samej płci, państwo członkowskie, którego takie dziecko jest obywatelem, ma obowiązek – zgodnie z art. 4 ust. 3 dyrektywy 2004/38/WE – wydania mu dowodu tożsamości lub paszportu bez konieczności uprzedniego sporządzenia aktu urodzenia przez organy krajowe. Państwo członkowskie nie może powoływać się na swoje prawo krajowe, by odmówić paszportu lub dowodu tożsamości.

Matka, ojciec i PESEL

W ocenie RPO, konieczne jest ustawowe uregulowanie wymogów formalnych wniosku o wydanie paszportu. Chodzi o to, by wyraźnie i jednoznacznie zapewnić możliwość uzyskania  polskich dokumentów, w tym paszportów, przez dzieci par jednopłciowych.

Tymczasem rozwiązania ustawy z 13 stycznia budzą pod tym względem wątpliwości Rzecznika. Art. 33 ust. 1 pkt g stanowi, że wniosek o wydanie dokumentu paszportowego zawiera m.in. numer PESEL osoby, której ma być wydany. Tymczasem polscy obywatele urodzeni za granicą, w których aktach urodzenia widnieją rodzice tej samej płci, bardzo często spotykają się z odmową nadania numeru PESEL.

Przepisy powinny zatem umożliwiać wydanie paszportu bez konieczności wskazywania numeru PESEL. Innym wyjściem byłaby nowelizacja ustawy o ewidencji ludności, tak aby obowiązkowe stało się nadanie numeru PESEL dzieciom, których rodzice, zgodnie z aktem urodzenia, są tej samej płci. Należy uznać, że zagraniczny akt urodzenia jest wystarczającym potwierdzeniem tożsamości.

Z kolei art. 35 ustawy praktycznie uniemożliwia uzyskanie paszportu tymczasowego przez dzieci-polskich obywateli, które zgodnie z zagranicznym aktem urodzenia mają rodziców tej samej płci, jak również przez dzieci, których jedno z rodziców jest nieznane. Art. 35 pkt 3, 4 i 5 wprowadza bowiem wymóg, by we wniosku o wydanie paszportu tymczasowego osobie nieposiadającej numeru PESEL wskazać „imiona i nazwiska matki i ojca osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy" , „nazwiska rodowe matki i ojca osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy" oraz „numery PESEL matki i ojca osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy, o ile zostały nadane".

- Wymóg wskazania „matki i ojca" (oznacza to obowiązek wskazania danych i matki, i ojca) – jest niemożliwy do spełnienia przez dzieci, w których zagranicznych aktach urodzenia widnieją dwie matki lub dwóch ojców. Pożądaną zmianą byłoby odejście od wymogu wskazywania danych „matki i ojca" przy ubieganiu się o paszport tymczasowy - wskazuje RPO.

Inny przepis, art. 43 ustawy, wymaga zgody „matki i ojca" na wydanie paszportu osobie poniżej 18. roku życia, niemającej zdolności do czynności prawnych lub z ograniczoną zdolnością. Pojawia się zatem analogiczny problem.

- Podsumowując, pożądanym rozwiązaniem legislacyjnym byłaby wyraźna regulacja w ustawie o dokumentach paszportowych sytuacji polskich obywateli, w których zagranicznych aktach urodzenia wskazani są rodzice tej samej płci. Przeszkody, jakie napotykają te osoby w uzyskaniu paszportu należy uznać za systemowe – stąd istnieje potrzeba reakcji ustawodawcy, która zapewni im możliwość korzystania z ich praw i wolności konstytucyjnych na równi z innymi polskimi obywatelami – napisał Marcin Wiącek do marszałka  Senatu Tomasza Grodzkiego.

Czytaj więcej

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości: nie dla dwóch ojców czy dwóch matek

Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał Marszałkowi Senatu uwagi do przepisów ustawy z 13 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych. Poprosił o ich uwzględnienie w procesie legislacyjnym.

W czwartek wieczorek Senat przyjął poprawki do ustawy o dokumentach paszportowych. M.in. zastąpiono używane w niej pojęcia "matka, ojciec" zbiorczym określeniem rodzice. Teraz ustawa jeszcze raz trafi do Sejmu. Biorąc pod uwagę, że rząd negatywnie ocenił poprawkę, może ona przepaść w głosowaniu poselskim.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara