W artykule z 15 maja 2008 r. „Niewielkie uchybienia spowodują, że sąd odrzuci skargę” omówione zostały popełniane przez skarżących błędy w postępowaniach sądowoadministracyjnych, które skutkują odrzuceniem skargi przez sąd. Wymieniany był m.in. problem zachowania terminu na wniesienie skargi w ustawowym terminie. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza w kontekście wnoszenia skarg za pośrednictwem prywatnych firm pocztowych (kurierskich).
W tym wypadku dla zachowania terminu na wniesienie skargi nie wystarczy oddanie pisma najpóźniej w ostatnim dniu jego upływu – jak ma to miejsce w przypadku wnoszenia pism za pośrednictwem operatora publicznego, tj. Poczty Polskiej. W takiej sytuacji liczyć się będzie bowiem termin faktycznego wpływu skargi (pisma) do organu (urzędu), za pośrednictwem którego wnoszona jest skarga.
Przepisy są jednoznaczne. Art. 53 § 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (ppsa) mówi, że skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie (decyzji, postanowienia). W myśl art. 83 § 1 i § 2 ppsa terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego, z zastrzeżeniem, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Co istotne, a na co nie zawsze, jak wskazuje praktyka, zwracają uwagę skarżący (często duże przedsiębiorstwa), jedynie oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Oddanie pisma w prywatnym przedsiębiorstwie pocztowym (a nie w polskim urzędzie pocztowym czy konsularnym) w postaci przesyłki wysłanej listem przewozowym nie oznacza zachowania 30-dniowego terminu na wniesienie środka zaskarżenia. Przedsiębiorstwo przewozowe pełni bowiem w takiej sytuacji jedynie funkcję posłańca przekazującego skargę do właściwego organu. Aby była ona wniesiona na czas, powinna co najmniej w ostatnim dniu terminu wpłynąć do organu, za pośrednictwem którego składa się skargę do sądu administracyjnego.
Jedyny wyjątek od tej zasady dotyczy oddania pisma procesowego w polskim urzędzie pocztowym, co jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Prywatne przedsiębiorstwo przewozowe (firma kurierska) nie jest natomiast polskim urzędem pocztowym. Zatem oddanie przez stronę skarżącą skargi przedsiębiorstwu przewozowemu w ostatnim dniu terminu na jej wniesienie nie może być uznane za złożenie skargi w terminie, jeżeli w tym samym dniu skarga nie wpłynie do organu, za którego pośrednictwem jest składana do sądu albo nie zostanie nadana w polskim urzędzie pocztowym na adres tego organu. Przy czym za złożenie w polskim urzędzie pocztowym nie może być także uznane przekazanie pisma urzędnikowi pocztowemu (listonoszowi) przebywającemu poza siedzibą urzędu pocztowego. Wynika tak z postanowienia NSA z 17 lipca 2006 r. (I FZ 273/06).