Aby sprawa trafiła na drogę sądową, musimy sporządzić specjalne pismo zwane skargą. Możemy zlecić jej przygotowanie prawnikowi, ale przymusu nie ma. Równie dobrze wolno nam napisać ją samodzielnie. Podobnie jak wnieść do sądu i przed sądem popierać. Dlatego poniżej kilka wskazówek pomocnych przy przygotowywaniu skargi i wszczynaniu postępowania.
[srodtytul]Jak zaadresować pismo[/srodtytul]
Każda skarga składa się z kilku żelaznych elementów. Zachowanie ich kolejności nie jest obowiązkowe, ale trudno sobie wyobrazić poważniejsze od nich odstępstwa. Logika redagowania pism narzuca tu po prostu pewien porządek.
Najpierw oznaczamy sąd, do którego skargę kierujemy. Wystarczy sama jego nazwa (np. „Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach” albo „Do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Lublinie”), nie trzeba podawać adresu czy konkretnego wydziału. Potem wskazujemy strony postępowania, w tym skarżącego (czyli podajemy swoje dane, wśród nich adres) i organ, którego działalności dotyczy skarga. Następnie piszemy słowo „skarga”, najlepiej na środku pisma i z pogrubieniem albo drukowanymi literami. Pod nim oznaczamy decyzję, postanowienie czy inny akt lub czynność, który kwestionujemy.
[srodtytul]Czego żądać[/srodtytul]