Jeśli jednak kontrahenci zawierają umowę sprzedaży albo umowę dostawy, a państwa, w których mają siedzibę handlową, są stronami konwencji wiedeńskiej z 1981 r. o międzynarodowej sprzedaży towarów, ich kontrakt poddany jest przepisom tej konwencji. Wybór prawa może wówczas dotyczyć tylko kwestii w niej nieunormowanych. Potwierdził to [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 17 października 2008 r. (I CSK 106/08).[/b]
[srodtytul]Polski nabywca odmawia zapłaty [/srodtytul]
W sprawie tej chodziło o umowę sprzedaży 1890 m bieżących tkaniny ubraniowej. Umowę zawarto w 2001 r. Cena tkaniny w przeliczeniu została ustalona na 79 416 euro. Ostatniego dnia sierpnia 2001 r. polska nabywczyni Grażyna S. wpłaciła na rzecz sprzedawcy, włoskiej spółki Lnificio Marcolana srl, równowartość 23 824 euro. Resztę zgodnie z umową miała zapłacić do 20 października 2001 r.
Ale nie zapłaciła. Twierdziła bowiem, że dostarczona jej tkanina była niewłaściwej jakości – mechaciła się. Jej skład był inny, niż ustalony w umowie.
Włoska spółka wystąpiła przeciwko polskiej kontrahentce do sądu z żądaniem zapłaty pozostałej części ceny ustalonej w umowie sprzedaży wraz z odsetkami za zwłokę liczonymi wedle stopy obowiązującej zgodnie z prawem włoskim.