Pozostałe podmioty, czyli przedsiębiorcy, w kontaktach z organami podatkowymi będą – tak jak dotychczas – posługiwały się numerem identyfikacji podatkowej (NIP).
Tak postanowił w miniony piątek (1 lipca) Sejm , uchwalając nowelizację ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz o zmianie innych ustaw. W głosowaniu rządowe rozwiązania poparło 416 posłów, czyli wszyscy, którzy brali w nim udział. Wcześniej posłowie przyjęli wszystkie 40 poprawek do ustawy.
Przepisy, które z wyjątkami mają zacząć obowiązywać 1 września tego roku, zwalniają zwykłego Kowalskiego z obowiązku dokonywania zgłoszenia ewidencyjnego.
NIP będzie nadawany przy użyciu Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników. W wypadku osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami na-
danie NIP będzie się odbywało automatycznie. Potwierdzenie zaś jego nadania będzie im wydawane przez naczelnika urzędu skarbowego, gdy zdecydują się na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W takim wypadku konieczne będzie złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego.