Sejm zmienił wczoraj ustawę o Krajowym Rejestrze Karnym. Kiedy zmiany wejdą w życie, obywatele będą mogli składać wnioski i zapytania oraz uzyskiwać informacje z KRK drogą elektroniczną. Wystarczy skrzynka, którą pytający (osoba fizyczna czy przedsiębiorca) będzie mógł utworzyć na internetowej platformie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Pytający za pośrednictwem Internetu nie musi się martwić, że jego zapytanie zaginie lub pozostanie bez odpowiedzi. System ma bowiem uniemożliwić złożenie formularza zawierającego najbardziej podstawowe braki, np. niewypełnienie wszystkich obowiązkowych pl.
Po zmianie karty rejestracyjne będą uzupełniane o informację, że pokrzywdzonym przez sprawcę jest małoletni poniżej 15. roku życia. Taki wpis będzie obowiązkowy w razie skazania za przestępstwa na tle seksualnym. W rejestrze pojawi się też zawiadomienie o skazaniu przez sąd państwa obcego, o zastosowaniu późniejszych środków oraz informacje związane z tym skazaniem.
W noweli wyraźnie zapisano też możliwość przekazywania do rejestru zawiadomień o zmianach w ewidencji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Informacje o osobie oraz informacje o podmiocie zbiorowym doręczane drogą elektroniczną opatruje się bezpiecznym podpisem elektronicznym osoby upoważnionej do jej wydania, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.