W określonych okolicznościach sąd jest władny zastosować tzw. doręczenie zastępcze: jeżeli adresat zamieszkuje pod adresem wskazanym w korespondencji i przesyłka sądowa zostanie mu prawidłowo dwukrotnie awizowana w odstępach 7 dniowych. Doręczenia zastępcze (po podwójnym awizie), zapewniają sprawność postępowania ale jak wskazuje praktyka, są często wadliwie dokonywane.
Zasadniczy powód wadliwego doręczenia w tym trybie, to awizowanie przesyłki pod adresem pod którym adresat nie mieszka ani nie przebywa. Operator publiczny kwestii tej po prostu nie weryfikuje W praktyce funkcjonowania sądu elektronicznego (e-sądu) często się zdarza że powodowie masowi (firmy windykacyjne, fundusze sekurytyzacyjne) wskazują adresy strony pozwanej (dłużnika) które są nieaktualne. Doręczyciel kwestii tej nie weryfikuje, co skutkuje wadliwym przyjęciem korespondencji za skutecznie doręczoną.
Rozwiązaniem problemu może być dodatkowa weryfikacji adresu strony (adresata), przy wydawaniu zarządzenia o pozostawieniu w aktach korespondencji za skutecznie doręczoną (po dokonaniu podwójnego awiza — w trybie art. 139 k.p.c.). Odbywać by się to mogło przez dodatkowe potwierdzenie adresu przez powoda np. w stosownym oświadczeniu albo zaświadczeniu o zameldowaniu), czy weryfikację danych meldunkowych przez sąd w bazie PESEL. Pytanie, czy taka zmiana wymaga nowelizacji przepisów, czy też zmiany praktyki sądów ? Moim zdaniem wystarczyła by zmiana w praktyce stosowania prawa.
Dotychczasowy sposób doręczania korespondencji sądowej w sprawach cywilnych reguluje rozporządzenie Ministra sprawiedliwości z 12 października 2010 r., które określa szczegółowy tryb i sposób doręczenia pism sądowych przeznaczonych dla stron, ich pełnomocników oraz świadków, biegłych i innych osób biorących udział w postępowaniu cywilnym. Przewiduje ono w § 2 ust. 2 formularz potwierdzenia odbioru zwany potocznie zwrotką: kartonowy wzór zwrotnego potwierdzenia odbioru. Istotą tego rozwiązania jest utrwalenie podpisu adresata korespondencji na zwrotce i daty jego odbioru, ewentualnie potwierdzenie odbioru w sposób zastępczy np. przez dorosłego domownika albo wskutek tzw. podwójnego awiza jak i stwierdzenie braku doręczenia. Tenże kartonik wraca do akt sądowych czasem bardzo długo i na jego podstawie sąd jest władny stwierdzić doręczenie korespondencji sądowej.
Powracająca zwrotka jest jednak przesyłką nieewidencjonowaną co oznacza, że nie są określone jednoznaczne granice odpowiedzialności między sądem a operatorem np. w przypadku jej zaginięcia.