Ministerstwo Finansów odpowiedziało na pytanie „Rzeczpospolitej” w sprawie podwyżki mandatów za podatkowe przewinienia. Zapewniło, że obowiązujące od 1 maja wyższe kary będą wymierzane tylko za wykroczenia popełnione od tego dnia. Wcześniejszych podwyżka nie obejmuje.
Przypomnijmy, że przed 1 maja maksymalny mandat za wykroczenie skarbowe wynosiła 5,6 tys. zł. Teraz jest to już 14 tys. zł. Podwyżka została wprowadzona przy okazji nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. I wzbudziła zaniepokojenie wśród podatników.
Ministerstwo Finansów jednak uspokaja. Kara grzywny w drodze mandatu karnego może wynieść pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia tylko za wykroczenia skarbowe popełnione od 1 maja 2021 r. Za wykroczenia skarbowe popełnione do 30 kwietnia 2021 r. kara może być nałożona jedynie w dotychczasowej wysokości, czyli nie może przekroczyć podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia – napisało w odpowiedzi na pytanie Rz.
– Jest to zgodne z ogólnymi zasadami prawa karnego, które przy orzekaniu o przestępstwie bądź wykroczeniu popełnionym przed zmianą przepisów nakazują stosować regulacje wcześniejsze, jeśli są względniejsze (korzystniejsze) dla sprawcy. W kodeksie karnym skarbowym ta reguła określona jest w art. 2 § 2 – tłumaczy Filip Przybylski-Lewandowski, adwokat, partner w kancelarii Buszan Orłowski Przybylski-Lewandowski.
Resort finansów zapewnia też, że zmiana górnej granicy grzywny nie ma wpływu na wysokość mandatów za drobne wykroczenia skarbowe.