Wyrok NSA: akta ze śledztwa to nie informacja publiczna

Materiały ze śledztwa nie mogą być udostępniane jako informacja publiczna.

Publikacja: 15.06.2015 08:05

Wyrok NSA: akta ze śledztwa to nie informacja publiczna

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

W aktach bywają dokumenty, które udostępnione w tym charakterze, mogą zagrozić naruszeniem prawa do prywatności – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W kontekście afery podsłuchowej wyrok NSA dotyczący śledztwa prowadzonego przez Centralne Biuro Śledcze może mieć szersze znaczenie. W jego świetle może się okazać, że przez publikację akt w internecie doszło do rażącego naruszenia przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Informacji ze śledztwa w tzw. aferze paliwowej domagała się od CBŚ jedna ze spółek paliwowych.

– Firma jest obecnie w dobrej kondycji – deklaruje jej pełnomocnik, adwokat Sebastian Stefens. – Śledztwo dotyczyło lat 2003–2007, było wiele wątków i kilkanaście osób podejrzanych. Spółka nie miała dostępu do akt karnych skarbowych i skarbowych dotyczących kontroli podatkowych i korespondencji CBŚ na ten temat z urzędami państwowymi. Wystąpiła więc o ich udostępnienie jako informacji publicznej – mówi.

Komendant główny policji, któremu podlega CBŚ, odpisał, że przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej nie mają zastosowania do akt postępowania przygotowawczego. Pełnomocnik KGP, radca prawny Robert Żurawski, zwraca uwagę, że jeśli spółka jest stroną postępowania, to przecież ma dostęp do akt w trybie procesowym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozpatrujący skargę spółki, orzekł jednak, że jako wnioskodawca spółka nie jest tożsama ze stroną postępowania karnego, którą są jej udziałowcy. Dokumenty wymienione we wniosku można zakwalifikować jako informację publiczną, gdyż są one związane z funkcjonowaniem organu. W konsekwencji sąd zobowiązał KGP do rozpoznania wniosku spółki w trybie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Komendant główny policji obstawał wciąż przy opinii, że dane z akt postępowania przygotowawczego nie mają charakteru informacji publicznej. WSA, rozpatrujący ponownie sprawę, znowu się z nim nie zgodził i za bezczynność z rażącym naruszeniem prawa wymierzył 3 tys. zł grzywny.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA i oddalił skargę spółki. – Decydujące znaczenie w tej sprawie miała uchwała składu siedmiu sędziów NSA z 9 grudnia 2013 r. – powiedział sędzia Jan P. Tarno. – Zgodnie z nią akta śledztwa nie są zbiorem dokumentów, który czy to w całości, czy w części stanowiłby informację publiczną. Nie można więc, określając je jako informację publiczną, narażać osób, które się w nich znalazły, na utratę prywatności i poddanie osądowi każdego, kto chce się z nimi zapoznać.

Sygnatura akt: I OSK 596/15

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku