O tym nowym rozwiązaniu dyskutowali podczas konferencji w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawiciele nauki i praktyki.
- Kolejny element reformy procedury cywilnej został na etapie legislacyjnym zatwierdzony. Teraz czekają nas prace nad wdrożeniem Elektronicznego Biura Podawczego. Jestem przekonany, że dzięki Państwa zaangażowaniu i doświadczeniu to będzie kolejny element poprawy efektywnego działania polskiego wymiaru sprawiedliwości – mówił w trakcie dzisiejszego spotkania Minister Sprawiedliwości Borys Budka.
Od kilku lat w Ministerstwie Sprawiedliwości realizowanych jest wiele projektów informatycznych, które skierowane są do sędziów, urzędników sądowych i obywateli będących stronami postępowania sądowego. Wciąż postępująca informatyzacja postępowania sądowego przyczyni się do wymiernych oszczędności w sądownictwie, poprawi efektywność pracy sądów oraz zwiększy dostęp do sądu. Nowelizacja wprowadzająca Elektroniczne Biuro Podawcze, uchwalona 10 lipca 2015 r. opiera się na realnych możliwościach technicznych polskich sądów oraz uwzględnia poziom przygotowania prawników do korzystania z nowych technologii. Nowe przepisy nie będą zatem regulacjami martwymi, niestosowanymi z uwagi na nieprzystawanie do realiów praktyki. Budowa Elektronicznego Biura Podawczego znacząco wpłynie na poprawę sprawności i efektywności postępowań sądowych, m.in. przez zmniejszenie ilości korespondencji przesyłanej tradycyjną drogą pocztową i przyspieszenie jej obiegu, co niewątpliwie wpłynie na szybkość załatwiania spraw.
Pod hasłem „Elektroniczne Biuro Podawcze" należy rozumieć kolejny etap informatyzacji postępowania cywilnego, który umożliwi składanie pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, jak również komunikowanie się sądu ze stronami postępowania z wykorzystaniem nowych technologii.
Wprowadzono możliwość wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego również w tzw. tradycyjnych postępowaniach cywilnych. Strona postępowania będzie mogła w konkretnej sprawie dokonać wyboru drogi elektronicznej lub z niej zrezygnować. Wybór i rezygnacja z drogi elektronicznej będą dokonywane przez złożenie oświadczenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Natomiast jeżeli wnoszenie pism za pomocą systemu teleinformatycznego jest obligatoryjne albo strona wybrała wnoszenie pism za pośrednictwem tego systemu, to pismo wniesione z pominięciem tej drogi nie wywoła skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu. Sąd będzie obowiązany pouczyć o tym stronę jeszcze przed wniesieniem pisma. W praktyce pouczenie takie będzie generowane przez system teleinformatyczny.