Reklama
Rozwiń

Przewlekłość postępowań sądowych – wciąż w oczekiwaniu na zmiany

Komitet Ministrów Rady Europy na najbliższym posiedzeniu będzie zajmował się wykonaniem wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącego przewlekłości postępowań sądowych w Polsce. Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła swoją analizę działań dotychczas podjętych przez polskie władze.

Publikacja: 07.12.2017 09:44

Przewlekłość postępowań sądowych – wciąż w oczekiwaniu na zmiany

Foto: Adobe Stock

Co orzekł ETPC?

ETPC w wyroku w sprawie Rutkowski i inni przeciwko Polsce orzekł, że przewlekłość postępowań oraz praktyka rozstrzygania skarg na nią stanowią w Polsce problemy natury systemowej. ETPC zwrócił w szczególności uwagę na zbyt niskie kwoty zasądzane na rzecz pokrzywdzonych oraz niewłaściwy sposób obliczania długości postępowania – ograniczone wyłącznie do danej instancji (tzw. fragmentaryzacja). „Wyrok ETPC miał charakter pilotażowy, co oznacza, że zobowiązywał on Polskę do podjęcia dalszych działań, które zagwarantują, że praktyka sądów polskich będzie zgodna z Konwencją. Jednocześnie Trybunał zawiesił rozpoznanie blisko 600 analogicznych skarg i dał rządowi 2 lata na ich ugodowe rozwiązanie" – tłumaczy adw. Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono