Kancelaria KKLW wygrała spór dotyczący gwarancji ubezpieczeniowej

Prawnicy praktyki procesowej Kancelarii KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki odnieśli kolejny sukces w procesie wytoczonym przez syndyka masy upadłości przeciwko swojemu klientowi – jednemu z wiodących towarzystw ubezpieczeniowych. Sprawa dotyczyła roszczeń z gwarancji ubezpieczeniowej.

Publikacja: 13.09.2022 11:18

Przemysław Wierzbicki i Marta Ewiak-Kawecka

Przemysław Wierzbicki i Marta Ewiak-Kawecka

Foto: materiały prasowe

W czasie trwania sporu sądowego KKLW argumentowała, że żądanie zapłaty nie spełniało wymogów formalnych. Co więcej, wskazano także, że żądanie zapłaty stanowiło przejaw nadużycia gwarancji. Żądanie zapłaty z tytułu gwarancji ubezpieczeniowej obejmowało bowiem karę umowną naliczoną przez inwestora z tytułu odstąpienia od umowy na roboty budowlane, podczas gdy to wykonawca wcześniej odstąpił od umowy o roboty budowlane. Późniejsze odstąpienie od umowy przez inwestora, a następnie naliczenie kary umownej z tego tytułu nie mogło zatem odnieść skutku.

Ostatecznie Sąd oddalił powództwo podzielając w całości  argumenty Kancelarii.

- Cieszymy się z kolejnego sukcesu w sporze dotyczącym gwarancji ubezpieczeniowej. Z zadowoleniem przyjmujemy również, że Sądy coraz częściej dogłębnie pochylają się nad zarzutem nadużycia gwarancji - informuje Kancelaria.

Sprawę prowadzili partner Przemysław Wierzbicki oraz senior associate Marta Ewiak-Kawecka.

KKLW jest rekomendowana w EMEA Legal 500 w zakresie doradztwa dla sektora energetyki i surowców naturalnych, sektora nieruchomości, prawa administracyjnego i publicznego, rozwiązywania sporów, a także restrukturyzacji i upadłości.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału