Dużym kancelariom łatwiej przetrwać kryzys

Trudne czasy sprzyjają fuzjom globalnych graczy na rynku prawniczym. Korzystają z tego polskie firmy.

Publikacja: 13.12.2012 07:42

Dużym kancelariom łatwiej przetrwać kryzys

Foto: www.sxc.hu

Firmy prawnicze ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii podążają za biznesem na wschodzące rynki, także do Europy Środkowo-Wschodniej. W związku z kryzysem muszą też ciąć swoje koszty. Na międzynarodowym rynku prawnym dochodzi do kolejnych fuzji.

W ciągu ostatnich kilku tygodni decyzję o połączeniu z SNR Denton i Fraser Milner Casgrain ogłosił Salans. Decyzję o fuzji podjęły też Norton Rose i Fulbright & Jaworski. K&L Gates połączy się w styczniu z Middletons. Kilka miesięcy temu doszło do połączenia kancelarii enwc z Taylor Wessing.

Globalizacja i konsolidacja

Jak podkreślają prawnicy, fuzje to globalne zjawisko związane z przekształceniami na rynku prawnym.

– Tradycyjnie biznes prawniczy dzielił się na firmy z Wall Street (tzw. white shoe), Magic Circle i resztę – podkreśla Maciej Jamka, partner zarządzający warszawskiego biura K&L Gates.

Te pierwsze firmy zajmowały się najbardziej intratnymi transakcjami. Ich centrum znajdowało się w Nowym Jorku lub w Londynie.

– Obraz się jednak zmienia – podkreśla mec. Jamka. – Globalizacja powoduje, że wielkie przedsiębiorstwa przeprowadzają swoje operacje dosłownie na całym świecie. Chcą współpracować z podmiotami podobnymi do siebie. Mają już globalne firmy księgowe. Chciałyby mieć globalne firmy prawnicze. Biznes przesuwa się do Azji – zwraca uwagę Jamka.

Podkreśla, że do wyścigu stają Amerykanie i Anglicy. Szukają partnerów na nowych rynkach.

Atrakcyjna jest także Europa Środkowo-Wschodnia. To tu skupiał do tej pory swoją działalność Salans, który połączył się z amerykańsko-brytyjskim Dentonem i kanadyjskim Fraser Milner Casgrain.

W maju austriacka kancelaria enwc miała sześć biur w miastach środkowej i wschodniej Europy, m.in. w Warszawie połączyła się z niemiecko-brytyjską Taylor Wessing.

Jak fuzje na szczeblu globalnym wpływają na sytuację polskich kancelarii?

Patenty dla australijskich kolegów

– Dla naszej kancelarii ważne jest to, że będziemy teraz mieli biuro w Nowym Jorku, który jest obok Londynu centrum światowego biznesu – mówi Piotr Strawa, partner zarządzający w warszawskim biurze kancelarii Norton Rose. – Praktyki Fulbright & Jaworski oraz Norton Rose są komplementarne. Fulbright & Jaworski ma silną pozycję w doradzaniu klientom między innymi z sektora energetycznego oraz naftowego, a także wydobywczego gazu łupkowego – dodaje mecenas Strawa.

Mecenas Jamka podkreśla, że z punktu widzenia polskich prawników siła marki i wielkość sieci przekładają się na możliwość pozyskiwania biznesu.

– Odległe połączenie z australijską firmą Middletons przynosi korzyści w Polsce. Biuro warszawskie K&L Gates rejestruje europejskie znaki towarowe dla naszych nowych kolegów z Australii – podkreśla Jamka.

Taylor Wessing enwc jest już pół roku po połączeniu.

– Kancelaria w Warszawie rozwija się konsekwentnie od kilku lat, przy czym niewątpliwie nowa dynamika rozwoju związana jest z marką Taylor Wessing – podkreśla mecenas Stobiecka. – W ciągu ostatnich kilku miesięcy podwoiliśmy zespół oraz rozwijamy nowe praktyki, korzystając przy tym z globalnego know-how i doskonałej współpracy biur Taylor Wessing na świecie –dodaje.

Jej zdaniem można się spodziewać kolejnych fuzji.

– Będzie to miało swój oddźwięk także na rynku w Polsce, wciąż atrakcyjnym dla inwestorów – mówi mec. Stobiecka.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, k.borowska@rp.pl

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku