Usługi zagranicznego adwokata mogą oznaczać obowiązki w PIT

Korzystając z porad prawnika, który nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, firma powinna pobrać 20-proc. zryczałtowany podatek od wypłaconego mu wynagrodzenia. Uzyskanie certyfikatu rezydencji może pozwolić na obniżenie lub brak daniny.

Publikacja: 28.12.2015 08:50

Usługi zagranicznego adwokata mogą oznaczać obowiązki w PIT

Foto: 123RF

O jakich konsekwencjach i obowiązkach podatkowych w PIT powinna pamiętać osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, wypłacając honorarium na rzecz zagranicznej osoby fizycznej będącej adwokatem?

Zgodnie z 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT podatek dochodowy od przychodów uzyskanych na terytorium RP przez osoby fizyczne podlegające tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z tytułu świadczeń usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnych charakterze pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 proc. Z treści przepisu jednoznacznie wynika opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z tytułu świadczenia usług prawnych uzyskanych na terytorium RP przez osobę podlegającą ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem