Nie gaśnie optymizm prawników. Wierzą, że obecne wysokie zapotrzebowanie na ich usługi nie skończy się prędko. Pokazują to wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii IPSOS na zlecenie wydawnictwa Wolters Kluwer wśród partnerów największych kancelarii zajmujących się obsługą przedsiębiorstw. Badanie jest barometrem koniunktury na rynku usług prawniczych (WK Index) i przeprowadzone zostało po raz czwarty. Poprzednie, z maja i października 2006 oraz z czerwca 2007 r., odzwierciedlały wzrost gospodarczy w kraju i rosnący wraz z nim popyt na pracę prawników.
Nie inaczej jest teraz. Ostatnie badanie, którego wyniki dzisiaj zostaną podane oficjalnie, dowodzi, że prawnicy spodziewają się nadal korzystać z ekonomicznego boomu. Prawie wszyscy ankietowani oceniają, że przedsiębiorstwa będące ich klientami poprawiły albo przynajmniej nie pogorszyły swoich wyników finansowych w mijającym roku.
– Wyniki sondażu WK Index wciąż potwierdzają bardzo dobrą koniunkturę gospodarczą w Polsce, na którą nie wpływają znacząco problemy gospodarek zachodnich, głównie amerykańskiej – komentuje Stanisław Rachelski, wspólnik w kancelarii Rachelski i Wspólnicy. Zdaniem Tomasza Malińskiego z kancelarii Grynhoff Woźny Maliński także prognozy są optymistyczne.
Ryszard Sowiński z poznańskiej kancelarii R. Urowska i Wspólnicy nie dostrzega niczego, co mogłoby wpłynąć hamująco na rozwój sektora usług prawnych w przyszłym roku. Z kolei Krzysztof Zakrzewski, szef kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, zgadza się z opinią, że w 2008 r. koniunktura jeszcze się utrzyma, ale co do 2009 r. ma już wątpliwości. – Możemy już odczuć skutki sytuacji na rynkach finansowych, np. w USA.
Jeśli będzie mniej pieniędzy, będzie też mniej transakcji – prognozuje.Na razie jednak wszyscy mają sporo pracy. Największy jest wciąż popyt na obsługę inwestycji na rynku nieruchomości. Aż 83 proc. badanych kancelarii odnotowało w porównaniu z ubiegłym rokiem przyrost zleceń w tej dziedzinie. Wzrosło też zapotrzebowanie na doradztwo w zakresie prawa własności przemysłowej i intelektualnej oraz na udział kancelarii w procedurach zamówień publicznych. Więcej jest kompleksowych audytów prawnych, które towarzyszą zwykle fuzjom i przejęciom przedsiębiorstw. W firmach zresztą też jest duży ruch. Przybywało zleceń na doradztwo związane z pozyskiwaniem kapitału, w tym na wprowadzanie spółek na giełdę.