Oto urzędy skarbowe w Polsce, które rozumieją biznes

Business Centre Club nagrodził urzędy skarbowe wyróżniające się partnerskim podejściem do przedsiębiorców.

Publikacja: 21.04.2023 07:26

Oto urzędy skarbowe w Polsce, które rozumieją biznes

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Lista nagrodzonych Urzędów Skarbowych – 20 edycja Konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” (PDF)

W 20. już edycji konkursu BCC wybrano 64 urzędy z Polski, które przez najbliższy rok mogą posługiwać się tytułem „Urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy”. Dyplomy wręczono podczas uroczystości w Ministerstwie Finansów. Nagrody przyznano po analizie ponad 10 tys. ankiet, w których działalność urzędów ocenili przedsiębiorcy. Ankiety dotyczyły różnych aspektów działalności urzędów i zawierały 51 pytań o jakość obsługi.

– Jesteście doradcami i konsultantami. W niektórych przypadkach uratowaliście przedsiębiorcom ich firmy. Dziękujemy wam też za to, że ścigacie przedsiębiorców nieuczciwych – powiedział podczas uroczystości Jacek Goliszewski, prezes BCC. Zauważył, że przepisy nakładają na podatników i administrację konkretne obowiązki, przez co wyznaczają co do zasady dość sztywne ramy stosunków przedsiębiorca–urząd.

– Wbrew powszechnemu rozumieniu urząd skarbowy to nie tylko instytucja, ale także partner dla przedsiębiorcy – zauważył Goliszewski.

– Ten konkurs jest formą dialogu Krajowej Administracji Skarbowej i biznesu. Staramy się budować między nami partnerskie relacje – oświadczył wiceminister finansów i szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.

Niektóre z nagrodzonych urzędów otrzymały laur po raz kolejny. Dwa – z Łukowa (woj. lubelskie) i Białegostoku – były nagradzane we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu.

Czytaj więcej

Oto największe i najlepsze firmy doradztwa podatkowego

Monika Jarzębska, naczelniczka nagrodzonego po raz kolejny urzędu z Sierpca (woj. mazowieckie), powiedziała „Rz”, że kluczem do sprawnego działania urzędu jest dobra atmosfera wśród pracowników w urzędzie.

– To się przekłada na dobrą obsługę podatników – twierdzi Jarzębska.

Podobną receptę ma Katarzyna Matusik, zastępczyni naczelnika US w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). Przyznaje, że oprócz dobrego zarządzania urzędem istotne są spotkania z biznesem, na których omawiane są bieżące sprawy dotyczące podatków. – W mniejszych ośrodkach łatwiej o takie kontakty z przedsiębiorcami. My ich po prostu znamy i łatwiej nam zrozumieć ich potrzeby – tłumaczy Matusik.

Choć spotkania z podatnikami są pożyteczne, to dzięki elektronizacji rozliczeń i kontaktów z urzędem coraz więcej spraw można załatwić zdalnie.

– Analiza ankiet wypełnianych przez przedsiębiorców wykazała m.in., że spada odsetek osób odwiedzających urzędy skarbowe, a rośnie tych, które korzystają z usług elektronicznych KAS – powiedział Bartosz Zbaraszczuk.

„Rzeczpospolita” była patronem medialnym konkursu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego