Przyjęta przez Sejm 17 września nowelizacja podwyższa wynagrodzenia: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz byłych Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, radnych wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, a także członków stałych organów wyborczych tj. członków Państwowej Komisji Wyborczej oraz komisarzy wyborczych.
Po wejściu w życie nowych przepisów wynagrodzenie prezydenta ma się składać z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej, co oznacza wzrost o 40 proc. w stosunku do obecnej wartości.
Czytaj więcej
W poniedziałek grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt, zakładający podniesienie wynagrodzenia Prezydenta RP o 40 proc. Z kolei o 60 proc. mogą wzrosnąć wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Ustawa wprowadza także zamiany, które gwarantują objęcie małżonka prezydenta ubezpieczeniem społecznym – emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym. Składki na te ubezpieczenia będą opłacane przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z budżetu państwa. Ustawa zakłada również objęcie małżonka Prezydenta RP ubezpieczeniem zdrowotnym.
Jak czytamy na stronie prezydenta: "z uwagi na pełnione przez małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pozapolityczne funkcje, przede wszystkim reprezentacyjne wynikające m.in. z protokołu dyplomatycznego, a także ze względów bezpieczeństwa, małżonek osoby pełniącej funkcje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwyczajowo nie podejmuje pracy. Małżonek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie pobiera również wynagrodzenia za cały okres kadencji swojego małżonka. Ponadto, co ważniejsze, małżonek Prezydenta RP przez cały okres kadencji swojego małżonka nie podlega ubezpieczeniom społecznym".