Państwo nakłada na firmy coraz więcej obowiązków podatkowych, często niejasnych i skomplikowanych. To pociąga za sobą ryzyko popełnienia błędów, za które odpowiadają władze firm i pracownicy działów księgowych i podatkowych. Dostrzegają to ubezpieczyciele. Na rynku pojawiają się polisy, które firmy mogą wykupić nie tylko dla członków zarządu, ale także dla poszczególnych pracowników niższego szczebla, na przykład dla księgowych. Takie polisy gwarantują pomoc prawną w razie kłopotów, a także zwalniają z obowiązku poniesienia konsekwencji finansowych ewentualnych błędów podatkowych. Te bierze na siebie ubezpieczyciel.
Czytaj także: Podatkowe zmiany przyniosły ogrom pracy księgowym
Ryzyko i niepewność
– Ryzyko podatkowe w firmie ma wiele wspólnego z innymi rodzajami zagrożeń. Realizuje się w sposób niezaplanowany i pociąga za sobą konsekwencje finansowe – mówi Piotr Wójcik, dyrektor departamentu ubezpieczeń OC dla firm w AXA. – O ile podatki objęte planem finansowym są normalną częścią biznesu, o tyle negatywne rozstrzygnięcia kontroli skarbowej już nie – dodaje. Jak tłumaczy, ryzyko spowodowane jest zwykle niepewnością. – Firmy odczuwają ją silnie w obszarze prawa podatkowego. Według zeszłorocznego badania AXA aż 81 proc. firm uważa na przykład, że przepisy dotyczące obowiązku raportowania fiskusowi stosowanych przez nie schematów podatkowych, są niejasne – mówi Wójcik.
Przekonuje, że ryzykiem podatkowym można i należy zarządzać. Dostępne od niedawna ubezpieczenie Pomoc podatkowa AXA to program zmniejszania i ubezpieczania ryzyka podatkowego, który AXA przygotowała we współpracy z firmą doradczą EY. Program składa się z trzech poziomów bezpieczeństwa. Pierwszy to zmniejszanie ryzyka. Obejmuje audyt procedur podatkowych, który można zlecić EY. Z badania AXA wynika, że ponad połowa firm ma procedury związane z realizacją obowiązków podatkowych. – To dobry wskaźnik, biorąc pod uwagę, że badanie obejmowało też małe przedsiębiorstwa. Niestety procedury podatkowe szybko się starzeją i wymagają ciągłego dostosowywania, choćby do wprowadzonego w 2019 r. nowego obowiązku zgłaszania schematów podatkowych – ocenia Wójcik.