Reklama

Polskie finanse na cenzurowanym

Niekorzystne zmiany w OFE, wyższy VAT i duży deficyt - Francuski Instytut Badań nad Gospodarką i Polityką Fiskalną krytykuje Polskę

Publikacja: 22.06.2011 17:13

Francuski Instytut Badań nad Gospodarką i Polityką Fiskalną opublikował dziś porównania międzynarodowe dotyczące polityki fiskalnej zatytułowane Taxation in Europe. Przeprowadzona piąty już raz analiza za 2010 rok objęła 20 państw.

- Nasz kraj nie został pozytywnie oceniony - wyjaśnia Aleksander Łaszek z FOR. - Skrytykowano przede wszystkim przeprowadzone przez rząd zmiany w OFE, oraz wzrost podatków. Poza tym z negatywną oceną spotkał się bardzo wysoki deficyt, bliski 8 proc. PKB, w 2010 r., mimo odnotowania dość dużego wzrostu gospodarczego.

Ekonomista wyjaśnił, że za wzór postawiona została Słowacja, która wróciła do pierwotnej koncepcji reformy emerytalnej opartej na dwóch filarach oraz korzystne dla podatnika zmiany w ubruttowieniu pensji. Dzięki temu opodatkowanie wynagrodzeń stało się bardziej przejrzyste.

Raport zaznacza, że analiza działań poszczególnych rządów nie wskazuje na ujednolicenie polityki fiskalnej w Europie. Różne są tego przyczyny. I tak, podczas gdy Holandia, Norwegia, Luksemburg, Niemcy, Szwecja czy Szwajcaria są bliskie zrównoważanego budżetu, to pozostałe (większość) wymagają konsolidacji fiskalnej.

"Rozbieżności w zakresie polityki fiskalnej wynikają także z różnych „ideologii" - czytamy w raporcie. Dziś rządy we wszystkich krajach dostrzegają zagrożenie związane z poluzowaniem polityki fiskalnej. Jednak wciąż niewiele z nich jest gotowych podjąć reformy adresujące rzeczywiste źródło problemu, czyli rozdęte państwo socjalne".

Reklama
Reklama

Krytycznie oceniono w badaniu, że nikt nie podjął reform strukturalnych. Najczęściej podejmowane działania polegały na: braku zmian podstawowych stawek podatków bezpośrednich (PIT, CIT), przy jednoczesnej likwidacji różnego typu ulg. Niestety, podnoszono za to VAT i akcyzę oraz stawki podatkowe dla najwyżej zarabiających.

Za wzór postawiono Słowację, która uprościła system składek. Od 2011 roku tamtejsi pracownicy na swoje konta bankowe, oprócz regularnych pensji, mają dostawać także składki emerytalne i zdrowotne, które wcześniej były bezpośrednio przekazywane przez pracodawców do odpowiednich instytucji.

- W ten sposób kwota otrzymywana przez pracowników będzie równa kosztom pracy, jakie ponoszą zatrudniający - zaznacza Łaszek. - Rozliczenia z zakładem społecznym i kasą chorych spadną na pracowników, co przełoży się na większą ich świadomość kosztów obecnego systemu. Zmiana ta ma stanowić grunt pod dalsze reformy.

Ubezpieczenia
PPK będą dalej rosnąć. Nie można zaniedbać edukacji i promocji
Ubezpieczenia
Andrzej Klesyk prezesem PZU ze zgodą KNF
Ubezpieczenia
Zgrzyt na linii zarząd PZU - skarb państwa. Spółka wypłaci sowitą dywidendę
Ubezpieczenia
Zmiana za sterami PZU Życie
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia
Szefowa LINK4 odchodzi ze stanowiska. Oficjalnie: Chęć realizacji nowych wyzwań
Reklama
Reklama