Wyrok dotyczy decyzji z października 2007 r., która stwierdzała naruszanie przez spółkę przepisów antymonopolowych w zakresie grupowych ubezpieczeń pracowniczych. Chodzi o zarzut wobec PZU Życie utrudniania pracodawcom korzystania z oferty konkurencji poprzez wykorzystywanie własnej pozycji rynkowej.
Jedną z niedozwolonych praktyk stosowanych przez PZU Życie było wymaganie wyrażania zgody przez pracodawców na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia przez co najmniej 75 proc. pracowników, mimo że nie byli oni stroną umowy. Ponadto spółka traktowała rezygnację z umowy większości pracowników jako wypowiedzenie kontraktu przez pracodawcę i obciążała go kosztami regulowania należności z tytułu składek za trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uzasadnia wysoką karę finansową nałożoną na spółkę szczególnie dużą skalą oraz długotrwałością praktyk.
Po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów PZU Życie zmienił opisane postanowienie, jednak nie powstały aneksy do wszystkich umów, co oznacza, że nadal stosowane są praktyki, wobec których urząd zgłosił zastrzeżenia.
[wyimek]10,9 mld zł składek przypisanych brutto zebrał PZU Życie po III kw. 2010 r.[/wyimek]