Komisja Nadzoru Finansowego w nowym stanowisku przypomina biegłym rewidentom, że zakłady ubezpieczeń mają od stycznia nowe wymogi kapitałowe i ich niespełnienie musi natychmiast być przez rewidenta zgłoszone KNF. W opinii Komisji ich poziom będzie miał kluczowy wpływ na możliwość kontynuowania działalności przez towarzystwo.
Ubezpieczenia Od tego roku obowiązuje nowa ustawa ubezpieczeniowa, która nałożyła na zakłady ubezpieczeniowe implementację systemu Solvency II. Chodzi o zmienione wymogi kapitałowe dla towarzystw. Aktywa ubezpieczycieli są teraz wyceniane na podstawie ich wartości rynkowej, a zobowiązania na podstawie kwoty, za którą mogłyby zostać wymienione lub rozliczone w transakcji rynkowej. Do obliczania kapitału wypłacalności brane są także przyszłe zobowiązania.
Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła przypomnieć o tym biegłym rewidentom w związku z trwającym obecnie procesem sprawdzania rocznych sprawozdań finansowych.
- Organ nadzoru oczekuje, że biegli rewidenci w trakcie badania sprawozdań sporządzonych przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji za rok 2015, zwrócą szczególną uwagę na kwestię spełniania przez zakłady, obowiązujących od 2016 roku, wymogów kapitałowych. KNF podkreśla, że zakłady muszą teraz w sposób ciągły monitorować swoje kapitały i informować Nadzór o wszelkich niezgodnościach.
- W związku z trwającym procesem badania rocznych sprawozdań finansowych sporządzonych przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji za 2015 r., niniejszym organ nadzoru pragnie zwrócić uwagę biegłych rewidentów na następujące kwestie. Zgodnie z Krajowymi Standardami Rewizji Finansowej oraz Międzynarodowymi Standardami Badania, badanie sprawozdania finansowego powinno dostarczyć podstaw do stwierdzenia, m.in. że możliwość kontynuowania działalności przez jednostkę w niezmniejszonym istotnie zakresie nie jest poważnie zagrożona w okresie przynajmniej 12 najbliższych miesięcy od dnia bilansowego. Standardy rewizji finansowej określają, iż biegły rewident jest zobowiązany ocenić wiarygodność złożonej przez kierownika jednostki deklaracji o zdolności kontynuowania działalności. W przedmiotowym zakresie biegły rewident powinien ocenić realność przesłanek i planów leżących u podstaw tej deklaracji - pisze do rewidentów KNF.