KNF: pamiętajcie o wymogach kapitału

Komisja przypomina biegłym rewidentom o nowych przepisach, którymi objęte są towarzystwa ubezpieczeniowe.

Publikacja: 07.03.2016 15:04

KNF: pamiętajcie o wymogach kapitału

Foto: ROL

Komisja Nadzoru Finansowego w nowym stanowisku przypomina biegłym rewidentom, że zakłady ubezpieczeń mają od stycznia nowe wymogi kapitałowe i ich niespełnienie musi natychmiast być przez rewidenta zgłoszone KNF. W opinii Komisji ich poziom będzie miał kluczowy wpływ na możliwość kontynuowania działalności przez towarzystwo.

Ubezpieczenia Od tego roku obowiązuje nowa ustawa ubezpieczeniowa, która nałożyła na zakłady ubezpieczeniowe implementację systemu Solvency II. Chodzi o zmienione wymogi kapitałowe dla towarzystw. Aktywa ubezpieczycieli są teraz wyceniane na podstawie ich wartości rynkowej, a zobowiązania na podstawie kwoty, za którą mogłyby zostać wymienione lub rozliczone w transakcji rynkowej. Do obliczania kapitału wypłacalności brane są także przyszłe zobowiązania.

Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła przypomnieć o tym biegłym rewidentom w związku z trwającym obecnie procesem sprawdzania rocznych sprawozdań finansowych.

- Organ nadzoru oczekuje, że biegli rewidenci w trakcie badania sprawozdań sporządzonych przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji za rok 2015, zwrócą szczególną uwagę na kwestię spełniania przez zakłady, obowiązujących od 2016 roku, wymogów kapitałowych. KNF podkreśla, że zakłady muszą teraz w sposób ciągły monitorować swoje kapitały i informować Nadzór o wszelkich niezgodnościach.

- W związku z trwającym procesem badania rocznych sprawozdań finansowych sporządzonych przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji za 2015 r., niniejszym organ nadzoru pragnie zwrócić uwagę biegłych rewidentów na następujące kwestie. Zgodnie z Krajowymi Standardami Rewizji Finansowej oraz Międzynarodowymi Standardami Badania, badanie sprawozdania finansowego powinno dostarczyć podstaw do stwierdzenia, m.in. że możliwość kontynuowania działalności przez jednostkę w niezmniejszonym istotnie zakresie nie jest poważnie zagrożona w okresie przynajmniej 12 najbliższych miesięcy od dnia bilansowego. Standardy rewizji finansowej określają, iż biegły rewident jest zobowiązany ocenić wiarygodność złożonej przez kierownika jednostki deklaracji o zdolności kontynuowania działalności. W przedmiotowym zakresie biegły rewident powinien ocenić realność przesłanek i planów leżących u podstaw tej deklaracji - pisze do rewidentów KNF.

- Mając na uwadze powyższe, w ocenie organu nadzoru przykładem istotnego zdarzenia, które powinno podlegać szczególnej analizie biegłych rewidentów w kontekście oceny zdolności do kontynuowania działalności przez badaną jednostkę jest wpływ zmian regulacji prawnych obowiązujących zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji - czytamy w stanowisku Nadzoru.

Jak podkreśla KNF od 1 stycznia 2016 r. do polskiego porządku prawnego zostały wdrożone wymogi systemu wypłacalność II. Należy zwrócić uwagę, że ustawa z dnia 11 września 2015 r. o działalności fundamentalne zmiany w zakresie zasad prowadzenia działalności przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, w tym w szczególności w odniesieniu do kwestii związanych z gospodarką finansową oraz sposobem wyznaczania paramentów określających wypłacalność.

KNF wskazuje, że z przepisów wynika obowiązek nałożony na zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji do ciągłego monitorowania wysokości dopuszczonych środków własnych oraz kapitałowego wymogu wypłacalności. Za klady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji muszą również w ramach własnej oceny ryzyka i wypłacalności dokonywać w sposób ciągły oceny zgodności z kapitałowym wymogiem wypłacalności, minimalnym wymogiem wypłacalności oraz wymogami odnoszącymi się do rezerw techniczno- ubezpieczeniowych dla celów wypłacalności. Ponadto zakłady mają obowiązek informowania organu nadzoru o stwierdzeniu niezgodności z wymogami kapitałowymi, jak również o ryzyku wystąpienia takiej niezgodności w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

- Mając na uwadze powyższe, w opinii organu nadzoru, w trakcie prowadzonego badania sprawozdania finansowego za 2015 r. biegły rewident dokonując oceny możliwości kontynuowania działalności przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinien uwzględnić kwestię wystarczalności kapitałowej zakładów wg stanu na dzień 1 stycznia 2016 r., jak też w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że przepis art. 283 ust. 1 pkt. 2 i 3 ww. ustawy w istotnych aspektach powiela treść dotychczas obowiązującego art. 172 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej. Przedmiotowy przepis nakłada na biegłego rewidenta obowiązek powiadomienia organu nadzoru o faktach wskazujących m.in na naruszenie przepisów prawa dotyczących warunków wykonywania działalności przez zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji oraz zakłócenie ciągłości działania zakładu. Niewątpliwie naruszenie wymogów kapitałowych, jak też ryzyko niespełnienia wymogów kapitałowych jest jedną z głównych przesłanek nakładających na biegłego rewidenta obowiązek informacyjny względem organu nadzoru - pisze Komisja.

- Z uwagi na powyższe, organ nadzoru oczekuje, że biegli rewidenci w trakcie badania sprawozdań finansowych sporządzonych przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji za rok 2015, zwrócą szczególną uwagę na kwestię spełniania przez zakłady, obowiązujących od 2016 roku, wymogów kapitałowych. W opinii organu nadzoru poziom ww. parametrów ma kluczowy wpływ na możliwość kontynuacji działalności przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji. Powyższe również implikuje po stronie biegłych prowadzących badanie sprawozdań finansowych sporządzonych za 2015 r. konieczność omówienia przedmiotowej kwestii z Zarządem i Komitetem Audytu badanej jednostki oraz włączenia do dokumentacji z badania stosownych wniosków - pisze KNF

Dotychczasowe wymogi kapitałowe, czyli margines wypłacalności i kapitał gwarancyjny, zostały od stycznia zastąpione nowymi wymogami kapitałowymi: Kapitałowym wymogiem wypłacalności (SCR) oraz minimalnym wymogiem kapitałowym (MCR). Aktywa ubezpieczycieli są obecnie wyceniane na podstawie ich wartości rynkowej, a zobowiązania na podstawie kwoty, za którą mogłyby zostać wymienione lub rozliczone w transakcji rynkowej. Do obliczania kapitału wypłacalności brane są ponadto przyszłe zobowiązania. Zwiększą się obowiązki Komisji Nadzoru Finansowego, która m.in. będzie ostrzej niż do tej pory kontrolować sposoby zarządzania ryzykiem przez zakłady ubezpieczeń.

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezepieczeń wskazuje, że prace nad dyrektywą Solvency II toczyły się przez tak wiele lat, że trudno uznać jej wymogi za zaskoczenie.

- Owszem, jest to dla zakładów rewolucja, zarówno pod względem wymogów kapitałowych jak i sprawozdawczych, ale przygotowania do niej i nakłady, jakie na to poniesiono, niwelują prawdopodobieństwo niedociągnięć - mówi "Rzeczpospolitej" Prądzyński.

Ubezpieczenia
Hulajnogi na prąd wciąż bez obowiązkowego OC
Ubezpieczenia
Andrzej Klesyk: Holding PZU leży w interesie państwa
Ubezpieczenia
PZU idzie do prokuratury w sprawie odszkodowania dla fundacji ojca Rydzyka
Ubezpieczenia
Idą wielkie porządki w PZU. Holding zamiast Grupy. Ważą się losy banków
Ubezpieczenia
Dobre wyniki Grupy PZU w 2024 r. Nowa strategia bez zmian. Ważą się losy banków