Umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zawiera się na czas nieoznaczony. Jej rozwiązanie następuje poprzez pisemne poinformowanie NFZ o rezygnacji z ubezpieczenia zdrowotnego, ale nie można jej ani nawiązać, ani rozwiązać z datą wsteczną.
Z mocy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje, gdy minie miesiąc nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek. Kończy się też wtedy, gdy ubezpieczony zostanie objęty obowiązkowym takim ubezpieczeniem, np. zacznie prowadzić działalność gospodarczą czy zostanie zatrudniony na umowę o pracę.
Druki do ZUS
Po zawarciu umowy z NFZ zainteresowany musi złożyć w ZUS zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA z kodem tytułu do ubezpieczeń 24 10 xx. Podaje w nim datę objęcia ubezpieczeniem, czyli tę z umowy z NFZ. Zgłaszający do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny musi także ich zgłosić w ZUS, składając druk ZUS ZCNA.
Po złożeniu dokumentów w ZUS z dniem określonym w umowie z NFZ ubezpieczony oraz zgłoszeni przez niego do ubezpieczenia zdrowotnego członkowie rodziny uzyskują prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych.
Ile to kosztuje
Podlegający dobrowolnie ubezpieczeniu zdrowotnemu za każdy miesiąc trwania umowy musi opłacać składki na to ubezpieczenie od kwoty deklarowanego miesięcznego przychodu. Nie może on być jednak niższy niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszane przez prezesa GUS w Monitorze Polskim.