Reklama
Rozwiń

Airbus: mniej samolotów, bo brakuje silników, więc zysk mniejszy

Największy na świecie producent samolotów przekazał w I kwartale klientom 127 samolotów, o 11 proc. mniej niż rok temu, co odbiło się na bilansie kwartalnym. Mimo to Airbus potwierdził prognozy dla całego roku.

Publikacja: 08.05.2023 09:38

Airbus: mniej samolotów, bo brakuje silników, więc zysk mniejszy

Foto: Graham Hughes/Bloomberg

Rok temu klienci odebrali 142 maszyny. Prezes Airbusa Guillaume Faury ostrzegał już od stycznia, że trudności z otrzymywaniem od dostawców komponentów do produkcji, które nasiliły się w 2022 r., przeciągną się na ten rok i będą wpływać na zdolności produkcyjne grupy.

Airbus nie otrzymuje w terminie silników Pratta&Whitneya do maszyn A220 i A320neo latających na krótkich i średnich trasach. Ich amerykański producent musi dzielić swą produkcję na gotowe silniki i na zapewnienie dotychczasowym klientom części zamiennych, bo okazała się konieczna częstsza wymiana niektórych elementów.

Czytaj więcej

Nowe śmigłowce Airbusa rodzą się w Polsce

- Mamy więcej problemów z silnikami, niż wcześniej, zwłaszcza z najnowszymi GTF - przyznał prezes Faury. Silniki GTF P&W zużywają się szybciej w krajach o wilgotnym klimacie. Prezes Airbusa potwierdził przy okazji, że na liście nieterminowych dostaw są też fotele i elementy konstrukcyjne.

Po trzech miesiącach skonsolidowane obroty Airbusa zmalały o 2 proc. do 11,76 mld euro, zysk netto o 62 proc. do 466 mln euro, operacyjny EBIT skorygowany o 39 proc. do 773 mln euro, EBIT raportowany o 73 proc. do 390 mln euro. Grupa musiała odliczyć od zysku skorygowanego 360 mln euro na różnice kursów dolara (firma przyjmuje płatności przed dostawami samolotów, a potem rozlicza w bilansie po przekazaniu maszyn klientom).

Dział śmigłowców Airbus Helicopters zwiększył obroty o 26 proc. do 1,6 mld euro, zysk operacyjny o 73 proc. do 156 mln euro, dział wojskowy i kosmiczny ADS zmniejszył zaś obroty o 6 proc. do 2,3 mld euro i zysk o 62 proc. do 36 mln euro.

Na cały rok grupa przewidywała dostawę 720 samolotów cywilnych, zwiększenie zysku EBIT skorygowanego do 6 mld euro i przepływów gotówki do 3 mld euro. - Nasze prognozy pozostają bez zmiany, dostawy samolotów skoncentrują się w ostatnich miesiącach roku - potwierdził prezes Faury. - Aby to się stało, wszyscy dostawcy powinni pilnować swych terminów - dodał.

Airbus chce zwiększyć rytm produkcji najmniejszych A220 do 14 sztuk miesięcznie w połowie dekady. Do końca 2024 r. ma powstawać 65 sztuk maszyn z rodziny A320, druga linia montażu końcowego w Tiencinie w Chinach pozwoli dojść do 75 sztuk co miesiąc w 2026 r. Samoloty A321XLR o wydłużonym zasięgu wejdą do eksploatacji w II kwartale 2024. Od 2024 r. ma powstawać co miesiąc cztery A330, a pod koniec 2025 r. po dziewięć A350. Wersja towarowa A350F pojawi się na początku 2026 r.

Transport
Embraer nie poddał się w Europie po porażce w Locie. Wielkie zamówienie od SAS
Transport
Prezes PAŻP składa rezygnację. To początek gorącego lotniczego sezonu
Transport
Potężny atak hakerski na linię lotniczą. Wyciekły dane nawet 6 milionów klientów
Transport
Rusza modernizacja Okęcia. Przebudowa lotniska będzie kosztowała mniej niż planowano
Transport
PKP Cargo złożyło do sądu plan restrukturyzacyjny