Kto lata najwięcej? Krótkie i długie podróże miliarderów

Elon Musk jest dzisiaj najbardziej zapracowanym miliarderem. Zapewnia, że haruje od rana do wieczora, siedem dni w tygodniu. I dlatego musi często się przemieszczać.

Publikacja: 05.03.2023 13:50

Kto lata najwięcej? Krótkie i długie podróże miliarderów

Foto: Bloomberg

Do tego najczęściej wykorzystuje samolot. Czasami bezmyślnie, nie licząc się ze śladem węglowym, jaki pozostawia reklamując jednocześnie zeroemisyjne Tesle.

- Mam za dużo pracy na głowie, to na pewno – przyznał w rozmowie z Bloombergiem. W tej chwili zarządza 5. firmami.

Czytaj więcej

Prezydent będzie latał samolotem handlarzy narkotyków

Powiedzieć, że dużo lata, to nic nie powiedzieć. W styczniu 2022 roku był na Hawajach, gdzie odwiedzał znajomego miliardera Lawrenca Ellisona z Oracle. Na początku kwietnia tego samego roku w Berlinie odwiedził miejscowe kluby. Kilka dni później udzielał wywiadu w Vancouver. W maju był w Sao Paulo, by spotkać się z ówczesnym prezydentem Jairem Bolsonaro, w lipcu w Rzymie zjawił się na audiencji u papieża. A już nikt nie liczy jego przelotów z Los Angeles, bo w pobliżu znajduje się biuro SpaceX do siedziby Tesli w Austin. W sumie w 2022 roku Gulfstream G650EX Muska wykonując 171 lotów okrążył ziemię 12,4 razy.

To oznacza, że na świecie jest człowiekiem najczęściej korzystającym z tego środka transportu. Dla porównania Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka skorzystał z samolotu w tym samym czasie 115 razy, Siergiej Brin, współzałożyciel Google - 85 razy, a Lawrence Ellison z Oracle 82 razy.

Takie podróże emitują ogromne ilości gazów cieplarnianych. W przypadku Muska, jak wyliczyli dziennikarze Bloomberga, jest to 2112 ton w 2022 r. To oczywiście jest tylko ułamek z 8,4 miliona ton CO2 emisji jakich uniknęli kierowcy Tesli w 2021 r. Ale ponad 140 razy więcej niż ślad węglowy statystycznego Amerykanina.

Czytaj więcej

Superbogaci powinni płacić więcej za prywatne przeloty? Brytyjski think tank apeluje

Tyle, że statystyczny Amerykanin nie nadzoruje 5 firm jednocześnie. Elon Musk z większymi bądź mniejszymi sukcesami zarządza Teslą, SpaceX, Twitterem, Boring Company i Neuralinkiem znajdującymi się w różnych lokalizacjach w Teksasie i Kalifornii.

Jeśli chodzi o jego prywatny samolot, to nie jest jasne, czy miliarder zawsze jest na pokładzie. Dane dotyczące operacji maszyny nie ujawniają, kto nią podróżuje. Ale nieustanne tweetowanie Muska najczęściej potwierdza, że tam, gdzie jest jego Gulfstream, jest i on.

Musk nie jest zadowolony z tego, że jego odrzutowiec jest rozpoznawalny. Ale zgodnie z zasadami amerykańskiego regulatora rynku lotniczego Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) przemieszczanie się prywatnych samolotów, tak samo jak i wszystkich innych statków powietrznych, jest informacją publiczną.

Czytaj więcej

Musk chciał zapłacić nastolatkowi, by stać się „niewidzialnym”

Kiedy 20-letni student Jack Sweeney zaczął śledzić i udostępniać na Tweeterze informacje o lotach Muska, miliarder zaoferował mu 5 tys. dolarów, żeby z tym skończył. Jack Sweeney odmówił.

Musk tłumaczył wtedy, że skoro Sweeney opublikował jego dokładną lokalizację w czasie rzeczywistym, to w zasadzie podał współrzędne umożliwiające przeprowadzenie zamachu. Ale jednocześnie poinformował, że chociaż nie jest zadowolony, to nie zablokuje go na Tweeterze. Wtedy Sweeney żartem napisał, że przestanie śledzić Muska, jeśli w zamian dostanie 53 tys. dolarów, bądź Teslę 3. Ostatecznie Musk zablokował Sweeneya, co kosztowało młodego Amerykanina utratę 530 tys. osób, które go śledziły.

Czytaj więcej

19-latek śledzi nie tylko Muska. Odrzutowce znanych i potężnych pod lupą

Niektóre podróże Muska są bardzo krótkie — w 2022 r. jego odrzutowiec odbył kilka podróży, które trwały 15 minut lub krócej. 13 minut trwał lot z Hawthorne w Kalifornii, siedziby głównej SpaceX, na międzynarodowe lotnisko w Los Angeles, oddalone o niespełna 10 kilometrów. Następnie Gulfstream wystartował do Nicei we Francji. W grudniu 2022 Musk poleciał z Austin, nowej centrali Tesli, do Sacramento, gdzie Twitter ma swoje centrum danych. Zawrócił 24 minuty później i poleciał do stolicy Teksasu.

Ten rok zapowiada się dla Muska jako kolejny pracowity. „Pracuję cały dzień, a potem idę do domu i gram na symulatorze” — napisał Musk na Twitterze 27 lutego.

Do tego najczęściej wykorzystuje samolot. Czasami bezmyślnie, nie licząc się ze śladem węglowym, jaki pozostawia reklamując jednocześnie zeroemisyjne Tesle.

- Mam za dużo pracy na głowie, to na pewno – przyznał w rozmowie z Bloombergiem. W tej chwili zarządza 5. firmami.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Chiny potajemnie remontują rosyjski statek przewożący broń z Korei Północnej
Transport
Cywilna produkcja ciągnie Boeinga w dół
Transport
PKP Cargo ma nowy tymczasowy zarząd
Transport
Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej
Transport
Airbus Aerofłotu zablokował lotnisko w Tajlandii. Rosji brakuje części do samolotów