W środę 22 czerwca na niebie nad Jakucją z radaru zniknął samolot obserwacyjny An-30. Na pokładzie jest siedem osób. To już drugi taki przypadek w Jakucji w ciągu doby.

„Nie udało się nawiązać kontaktu z samolotem An-30 w obwodzie oleńskim. Rozpoczęły się poszukiwania” – poinformowało agencję Interfax źródło zbliżone do sił powietrznych. Podano, że na pokładzie samolotu znajdowało się również ponad 6 ton ładunku. Stratę samolotu potwierdziło Jakuckie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych.

Sprawa jest tajemnicza. Wczoraj, lecąc z okolic Jakucka do jakuckiego okręgu kobiajskiego, z radaru zniknął samolot An-2 z dwoma członkami załogi i jednym pasażerem. Samolot nie został dotąd znaleziony.

Czytaj więcej

Wszystkie plagi Rosji: kraj dotknięty największą ilością sankcji na świecie

Jakucja to kraina gigantyczna – liczy 3,08 miliona km kw (Polska - 310 tysięcy km kw). Większe od Jakucji są tylko Indie, Australia, Chiny, USA, Kanada i reszta Rosji.

Przy takiej wielkości kraj jest niemal bezludny, zamieszkuje go niecały milion ludzi. Jakucję przecinają liczne wielkie rzeki, w tym największa rzeka Rosji – Lena (długość 4400 km). 40 proc. Republiki Sacha (oficjalna nazwa Jakucji) leży za kręgiem polarny. To tam znajduje się zamieszkały biegun zimna – osada Tomtor z zanotowaną temperaturą minus 72,2 st C (styczeń 2004 r.). Różnica temperatur w Jakucji między skwarnym latem a skrajnie mroźną zimą sięga 100 st C.