Chińczycy kupują czeską linię

Niepowodzenie (jak na razie) w przejęciu udziałów w Locie przez amerykański fundusz Indigo nie oznacza, że świat nie jest zainteresowany kupowaniem linii w naszym regionie.

Publikacja: 10.09.2015 08:09

Chiński CEFC China Energy Co. właśnie kupił 10 proc. udziałów w czeskiej linii Travel Service . Nie podano kwoty tej transakcji. Czeska linia jest aktywna na polskim rynku czarterowym i bazuje swoje maszyny na lotniskach w naszym kraju.

Przy tym Chińczycy nie ukrywają, że zamierzają w ciągu najbliższych kilku miesięcy zwiększyć swój pakiet do 49,92 proc., bo na tyle pozwala unijne prawo. W komunikacie prasowym po finalizacji transakcji chiński inwestor napisał, że obecni akcjonariusze pozostaną właścicielami większościowego pakietu akcji, natomiast CEFC będzie partnerem finansowym i strategicznym, co pozwoli na rozwój czeskiego przewoźnika i umocnienie jego pozycji w naszym regionie.

Travel Service operuje pod dwoma nazwami - Travel Service i Smart Wings i ma swoje bazy oprócz Polski także na Słowacji i na Węgrzech. Flota składa się z 32 B737-800, dwóch 737-700, jednego 737-900ER i sześciu Airbusów A320-200. Jest również operatorem lotów biznesowych, które wykonuje maszynami Cessna Citation 680 Sovereigns.

Travel Service jest przewoźnikiem nieznacznie większym od LOT-u. W ubiegłym roku przewiózł 5,45 mln pasażerów.

W całej tej transakcji jest jeszcze jedna ciekawostka. Travel Service jest największym akcjonariuszem w narodowym czeskim przewoźniku Czech Airlines (CSA). Jego drugim liczącym się udziałowcem jest (44 proc. akcji) jest koreańska linia Korean Air. Poprzednim właścicielem CSA były francuskie linie Air France i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który uznał tę inwestycję jako jedno z największych niepowodzeń.

Inwestycja Chińczyków w czeskiej linii jest kolejną w tej branży w Europie. Chińskie firmy wykupiły już udziały w lotniskach - we Francji w Blagnac w Tuluzie (siedzibie Airbusa) i w hiszpańskim Ciudad Real.

Transport
Donald Tusk zapowiada program „Polskie morze”. Na Bałtyku ma być bezpieczniej
Transport
NATO nie pojedzie koleją. Rail Baltica poważnie opóźniona
Transport
Pilot wywołał pożar w samolocie British Airways, bo pomylił lewą rękę z prawą
Transport
Wojna lotnicza? Bruksela grozi cłami Boeingowi
Transport
Uber ma kłopoty. Wyniki rozczarowały, najniższy wzrost od czasów pandemii