Zarządzającą infrastrukturą spółka PKP Polskie Linie Kolejowe uzyskała od Polskiego Centrum Akredytacji certyfikat dla utworzonego Laboratorium Akustycznego. Nowa jednostka spółki ma przynieść znaczące oszczędności: pomiary hałasu będą teraz dokonywane szybciej i sprawniej, a ponadto okażą się tańsze dzięki możliwości ominięcia zlecania badań firmom zewnętrznym. Wyniki należącego do PLK laboratorium będą uznawane przez wszystkie instytucje, gdyż certyfikacja potwierdza ich rzetelność i wiarygodność.

Pomiary hałasu są niezbędne przy realizacji nowych inwestycji. Bez wyników nie można uzyskać decyzji środowiskowej, jednego z najważniejszych dokumentów umożliwiających np. budowę nowych linii. Ale pomiary muszą być także wykonywane na istniejących liniach. Zgodnie z przepisami Prawa o ochronie środowiska, PLK musi co 5 lat badać poziom hałasu przy tych torach, którymi w ciągu roku przejeżdża przeszło 30 tys. pociągów. Obecnie takie natężenie ruchu występuje na blisko 1,2 tys. kilometrów linii kolejowych. - Pomiary będziemy wykonywać profesjonalnie i samodzielnie, co łączy się też z uzyskaniem dla spółki oszczędności – zastrzega Ewa Makosz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska w PKP PLK.

Przygotowując się do uruchomienia Laboratorium Akustycznego PLK przeszkoliły personel jednostki, a także w kilkunastu miejscach przeprowadziły pomiary na potrzeby procesu certyfikacji. Jak podaje PLK, badania prowadzono m.in. we Wrocławiu, Miękinii, Księginicach, Warszawie i Sochaczewie wzdłuż torów w miejscach, które wskazywali mieszkańcy. Badano także poziom hałasu powodowany przez pociągi jadące na łukach linii kolejowych.

PLK planują przeprowadzenie w ciągu dwóch lat pomiarów w kilkudziesięciu miejscach na terenie całego kraju. Laboratorium dokupi także dodatkowy sprzęt.