US Open: Novak Djoković wygrywa 24 wielkoszlemowy turniej

Novak Djoković wygrał w Nowym Jorku 24. turniej wielkoszlemowy pokonując Daniiła Miedwiediewa w finale 6:3, 7:6 (7-5), 6:3. Został tym samym najstarszym zwycięzcą US Open

Publikacja: 11.09.2023 10:35

Novak Djoković, tryumfator US Open

Ma już 36 lat i trzy miesiące, za sobą znakomitą karierę, ale przed sobą zapewne jeszcze parę wielkich zwycięstw jeśli będzie miał formę z finału na Arthur Ashe Stadium. Wygrał w trzech setach, ale wynik może nie mówić o tym, że nie było mu całkiem łatwo. Rosjanin stawiał zaciekły opór, zwłaszcza w drugim secie, lecz na powtórkę z finału w 2021 roku, gdy wygrał z Serbem, nie zapracował.

Novak Djoković - Danił Miedwiediew: Serb miał przewagę od początku

Djoković miał przewagę od początku, grał cierpliwie, precyzyjnie i wszechstronnie, nawet atakował często przy siatce, co było dobrym pomysłem na cofniętego daleko za końcową linię rywala. Nie zmniejszył presji w drugim secie, ale Miedwiediew mimo zagrożeń dzielnie utrzymywał remis i decydował tie-break, w którym też wiele się działo, Rosjanin prowadził nawet 5-4, ale trzy kolejne punkty zdobył Djoković i miał komfort dwusetowego prowadzenia.

Widownia chyba poczuła, że zna już nazwisko mistrza, tym bardziej, że Miedwiediew wezwał pomoc do bolącego barku. I rzeczywiście, przełamanie serwisu Daniiła w środku seta dało czwarte zwycięstwo Novaka Djokovicia w Nowym Jorku i 24 w Wielkim Szlemie – co oznacza wyrównanie rekordu samej Margaret Court.

US Open: Łzy szczęścia Novaka Djokovicia

Serbowi zależało bardzo na tym sukcesie, widać to było gdy szlochał, gdy świętował z najbliższymi, gdy niósł na rękach córeczkę Tarę, nawet gdy ściskał się z hollywodzkim aktorem Matthew McConaughey’em. Były słowa podziękowań rodzinie za poświęcenie, była specjalna koszulka na torsie – hołd dla legendy NBA Kobe Bryanta, jego przyjaciela, który zginął w katastrofie helikoptera w 2020 roku.

Koncentruję się na tym, co muszę zrobić i jak doprowadzić się do optymalnej formy, aby móc zdobywać największe trofea w naszym sporcie. Na tym mi zależy

Novak Djoković, zwycięzca US Open

Większość opinii jest zgodna – Novak Djoković osiągnął tyle, że może się uważać za sławę nr 1 światowego tenisa, nawet jeśli królem kibicowskich serc jest ktoś inny. W 2023 roku znów zdobył trzy z czterech tytułów Wielkiego Szlema, tylko w Wimbledonie lepszy był Carlos Alcaraz. Serb jest też ponownie numerem 1 światowego rankingu, przewagę nad Hiszpanem ma znaczną: 3260 punktów.

Może już formułować nowe cele: jeśli nie kalendarzowy Wielki Szlem, to może 11. zwycięstwo w Australian Open, co oznaczałoby poprawienie kolejnego rekordu Margaret Court. – Nie leży w moim interesie sprawdzanie, o czym wszyscy mówią lub myślą, niezależnie od tego, czy w sporcie następuje przekazanie pochodni, czy jakkolwiek to nazwiecie, czy dzieje się to, czy nie. Koncentruję się na tym, co muszę zrobić i jak doprowadzić się do optymalnej formy, aby móc zdobywać największe trofea w naszym sporcie. Na tym mi zależy – powiedział. Oznacza to tylko, że ciąg dalszy nastąpi.