Dzieci kwiaty wspominają

Wydarzenia z 1967 roku i ich następstwa przywołuje czteroczęściowy dokument „Lato miłości. Świat według hipisów". Premiera w piątek o 20.50 w Planete - pisze Małgorzata Piwowar.

Aktualizacja: 04.04.2014 14:21 Publikacja: 04.04.2014 13:07

„Lato miłości. Świat według hipisów" - premiera w piątek o 20.50 w Planete

„Lato miłości. Świat według hipisów" - premiera w piątek o 20.50 w Planete

Foto: Planete

Wtedy właśnie tysiące młodych z całych Stanów Zjednoczonych przyjechały do Haight–Ashbury, mekki hippisów w San Francisco, by wziąć udział w wielkim muzycznym i społecznym wydarzeniu.

Zobacz galerię zdjęć

Wszystko zaczęło się 14 stycznia 1967 roku od przełomowego dla ruchu hippisowskiego happeningu „Human Be-In", który odbył się w Golden Gate Park w San Francisco. Zorganizowany był m.in. w proteście przeciwko delegalizacji LSD. Wśród uczestników happeningu znaleźli się m.in. Timothy Leary, Allen Ginsberg, a także zespoły The Greatful Dead czy Jefferson Airplane.

Siła ruchów hippisowskich osiągnęła apogeum latem 1967 roku. Jednym z najważniejszych ówczesnych wydarzeń był czerwcowy Festiwal w Monterey w Kalifornii. Muzyka nie była jedynie formą relaksu. Hipisi za swój obowiązek uznawali przekształcanie świata. Słowa piosenek wyrażały ich poglądy. Muzyka folkowa była narzędziem protestu przeciw państwu i porządkowi prawnemu.

- Lata pięćdziesiąte, z typową zabudową i sztywniactwem rodem z elitarnych uniwersytetów, rozwaliliśmy w pył – wspomina z satysfakcją jeden z bohaterów filmu. — Rozpięliśmy koszule, zaczęliśmy częściej się kochać.

Zapanował luz i beztroska.

Ścieżką dźwiękową Lata Miłości stał się album Beatlesów ‚Orkiestra samotnych serc sierżanta Pieprza". Jimi Hendrix, Janis Joplin i Jim Morrison łamali wszelkie tabu, a na ich koncertach iskrzyło seksem. Królowała swoboda obyczajowa.

- Znakomicie rozumiem przeżycia widowni podczas legendarnego koncertu Jimi Hendrixa – wspomina jedna z bohaterek filmu. — Zanim podpalił gitarę, wyczyniał z nią najróżniejsze rzeczy. Nikt się nie spodziewał, że na gitarze można grać tak zmysłowo.

Hipisi rzucili wyzwanie monogamii. Sławili powszechną miłość, a za najważniejszy przejaw więzi międzyludzkich uważali seks.

Komuny hipisowskie daleko wykraczały poza przyjęte normy. Wielu młodych Europejczyków ochoczo do nich przystępowało. Organizacja Active Analyst zrzeszała 30 komun z Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Portugalii i Austrii.

W 1971 roku młodzi Duńczycy, zafascynowani festiwalem w Woodstock, zajęli opuszczone koszary w centrum Kopenhagi i utworzyli wolne miasto Christiania. Do liczącej około tysiąca członków wspólnoty należą głownie osoby nie mieszczące się w tradycyjnych ramach społecznych. Chociaż Lato Miłości dawno się skończyło, hipisów nadal więc można spotkać...

Dalsze odcinki serialu dokumentalnego w kolejne piątki o godz. 20.50.

Małgorzata Piwowar

Wtedy właśnie tysiące młodych z całych Stanów Zjednoczonych przyjechały do Haight–Ashbury, mekki hippisów w San Francisco, by wziąć udział w wielkim muzycznym i społecznym wydarzeniu.

Zobacz galerię zdjęć

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów