– Gdy po raz pierwszy obcuje się z taką sztuką – dostaje się gęsiej skórki – zapewnia jeden z krytyków sztuki występujących w dokumencie Bruno Decharme'a. – Te dzieła rodzą się pod wpływem impulsu, sięgają poza granice naszego poznania.
Art brut nazywana jest też sztuką wykluczonych. Najczęściej tworzona jest przez osoby dotknięte schorzeniami psychicznymi.
- Szukałem ludzi walczących z dyktatem uwarunkowań kulturowych - mówi w filmie Jean Dubuffet (1905-85), francuski malarz, kolekcjoner i twórca pojęcia „art brut".
Termin początkowo oznaczał amatorską sztukę uprawianą przez pacjentów szpitali psychiatrycznych, które odwiedzał Dubuffet. Z czasem pojęcie rozszerzyło się na twórczość pozbawionych artystycznego wykształcenia samouków - ludzi częstokroć żyjących na społecznym marginesie.
W 1948 roku Dubuffet założył towarzyszenie miłośników Art brut, ale dość szybko zostało też rozwiązane, bo jego członkowie wiedli niekończące się spory. Haus der Kunstler (Dom Artystów), stworzony w 1981 roku przez doktora Lea Navratila w klinice psychiatrycznej Gugging (Austria), jest ośrodkiem twórczości artystycznej.