Każde ze starć jest szczegółowo analizowane nie tylko w militarnym, ale również politycznym kontekście. Opisom walk towarzyszą portrety najwybitniejszych przywódców stron konfliktu.

Twórcy cyklu pokazują m.in. nalot na Tokio z 1942 roku. Rajd dokonany przez amerykańskie lotnictwo na rozkaz prezydenta Franklina Delano Roosevelta miał stanowić symboliczny odwet za zbombardowanie Pearl Harbor i podnieść morale w armii. Samoloty zrzuciły bomby na Tokio, Nagoję, Kobe i Osakę.

W stolicy Japonii zniszczyły m.in. fabryki czołgów i składy broni, ale liczył się przede wszystkim efekt psychologiczny. Japończycy uświadomili sobie, że są w zasięgu wroga, a Amerykanie poczuli, że przejmują inicjatywę. Nalot nazywany jest dziś „rajdem Doolittle” od nazwiska dowódcy, który zaplanował operację.

Głównodowodzący japońskiej armii, która ponosiła w ciągu następnych lat coraz większe straty, zdecydowali się ostatecznie utworzyć formację nazywaną „kamikadze”, złożoną z żołnierzy, którzy wykonywali samobójcze loty na pozycje nieprzyjaciela. W „Bitwach lotniczych II wojny światowej” poznamy genezę powstania i taktykę walki samurajów-samobójców.

Sześcioodcinkowy serial przypomni również walki powietrzne na froncie wschodnim, a także jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów II wojny światowej – alianckie bombardowania Niemiec. Na niemieckie miasta spadły wówczas tony bomb. Podczas dywanowych nalotów na pozbawione znaczenia militarnego Drezno zginęło kilkadziesiąt tysięcy cywilów. W trakcie realizacji twórcy wykorzystali brytyjskie, amerykańskie, niemieckie, rosyjskie i japońskie archiwalne materiały filmowe. Niektóre pokazywane są po raz pierwszy.