Muzeum Powstania Warszawskiego nie raz już udowodniło, że o historii, patriotyzmie i narodowej tożsamości można mówić w nowoczesny, trafiający do młodego pokolenia sposób. Koncert „Wawa2010.pl” będzie kolejnym tego przykładem. Na scenie w parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego pojawi się kompozytorka i wokalistka Karolina Cicha.
[wyimek]Czytaj tez specjalny dodatek - [link=http://www.rp.pl/temat/515213_66__rocznica_Powstania_Warszawskiego.html]66. rocznica Powstania Warszawskiego[/link][/wyimek]
W ubiegłym roku wystąpiła gościnnie na płycie „Gajcy!” zawierającej rockowe interpretacje poezji Tadeusza Gajcego. Zachwyciła wtedy słuchaczy świetnym wykonaniem „Miłości bez jutra”. Teraz na zaproszenie muzeum przygotowała własny album „Wawa2010.pl”. Znalazło się na nim 16 piosenek o stolicy. Są zarówno utwory przedwojenne, jak i współczesne, piosenki popularne i te nieco zapomniane. Usłyszymy m.in. „Marsz Mokotowa”, „Siekierę motykę”, „Warszawo ma”. Zabrzmi „Sen o Warszawie”, „Niedziela na Głównym” i „Małgośka”. Wszystkie te kawałki dzięki Karolinie Cichej zyskały drugą młodość.
W ich odświeżeniu pomogli artystce wokaliści reprezentujący różne style. Czesław Mozil partneruje jej w „Balu na Gnojnej”, Mamadou Diouf – w „Warszawa jest smutna bez ciebie”. Do współpracy udało się namówić także Tymona Tymańskiego, Tomasza Budzyńskiego, Jacka „Budynia” Szymkiewicza i Olafa Deriglasoffa. Swój wkład w „Wawa2010.pl” wnieśli Michał „Bunio” Srok i Jorgos Skolias.
Karolina Cicha przyznaje, że przed przystąpieniem do pracy nad albumem przesłuchała 120 piosenek o Warszawie. Wielu z nich wcześniej nie znała. Ostatecznej selekcji dokonała w porozumieniu z muzeum. Jego szef Jan Ołdakowski dodaje, że to utwory znane i lubiane. Wiele z nich wrosło w historię miasta. – Chcemy zainteresować tymi piosenkami młode pokolenie, dla którego większość z nich to historia – mówi.