Rzeczpospolita: Czym rozpoczynający się w poniedziałek, XVII już festiwal „Dwa Teatry" będzie się różnił od poprzednich?
Ewa Millies-Lacroix: W tym roku będzie jedna Gala Festiwalu, rozpocznie się wręczeniem Wielkiej Nagrody Festiwalu przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie - wyróżnionymi artystami będą Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. Dołączą oni do grona świetnych laureatów tego wyróżnienia, takich jak Gustaw Holoubek czy Danuta Szaflarska. Dążyłam do tego, by na Festiwalu zaprezentowane zostały wszystkie rodzaje działań związanych z teatrem w TVP i znalazły w czasie „Dwóch Teatrów” swoje uhonorowanie. Wspomnę tu na przykład o IV Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych, które tworzą nasi najmłodsi, bardzo ważni widzowie. Mam nadzieję, że na kolejnych festiwalach Teatr Telewizji dla Dzieci zaistnieje już jako oddzielna kategoria, podobnie jak zaistniały radiowe słuchowiska dla najmłodszych.
Jaka jest tegoroczna oferta konkursowa?
Publiczność festiwalowa, która w tym roku po raz drugi przyzna swoją nagrodę, będzie miała w czym wybierać. Proponujemy 13 spektakli, czyli wszystkie premiery sezonu, wyprodukowane przez TVP. Konkurs rozpoczniemy od autorskiego spektaklu Pawła Woldana „Totus Tuus” o Janie Pawle II, mającego w mijającym sezonie w Jedynce najwyższą oglądalność wśród premier. Będzie też przedpremiera monodramu „Rachela” według Racheli Auerbach z Jowitą Budnik w reż. Iwony Siekierzyńskiej przygotowana dla TVP Kultura. Liczę, że miłośników festiwalu zainteresuje bogaty program imprez towarzyszących. Jako, że w tym roku obchodzimy rok Josepha Conrada Korzeniowskiego, a mamy w archiwach radiowych i telewizyjnych wiele wartościowych realizacji według jego prozy, przypomnimy kilka z nich. Po ubiegłorocznym sukcesie czytania Sienkiewicza, w tym roku będzie Conrad. W Gdyni Krzysztof Babicki zaproponuje czytanie fragmentów „Jądra ciemności”, aktorski orszak ruszy z „Daru Pomorza” pod pięknie usytuowany pomnik pisarza. W Sopocie będzie można usłyszeć fragmenty „W oczach Zachodu” w różnych ruchliwych lokalizacjach w interpretacji Adama Ferencego i Sławomira Orzechowskiego. W tym roku przypada też 70-lecie Teatru Wybrzeże, który przez 64 lata trwania Teatru Telewizji przenosił do niego wiele swoich ważnych spektakli. „Ślub” Gombrowicza w reżyserii Ryszarda Majora i „Arkadia” Toma Stopparda w reżyserii Krzysztofa Babickiego to spektakle, które zostaną przypomniane na sopockiej Scenie Kameralnej.
Po raz pierwszy od 23 lat Teatr TVP jest znów samodzielną jednostką TVP jako Agencja Kreacji Teatru Telewizji Polskiej, a pani – jej szefową. Co to oznacza?