Polski innowacyjny skok i rekord w patentach. Zaskakujący numer 1

Rekordowa 671 liczba zgłoszeń z Polski napłynęła w 2023 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego. Wśród liderów jest krajowy potentat rynku okien dachowych Fakro.

Publikacja: 19.03.2024 13:27

Najwięcej zgłoszeń polskich wynalazków napłynęło z uczelni i instytutów badawczych

Najwięcej zgłoszeń polskich wynalazków napłynęło z uczelni i instytutów badawczych

Foto: Adobe Stock

O 10,5 proc. zwiększyła się w ubiegłym roku liczba zgłoszeń polskich wynalazków do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Tym samym nasz kraj znalazł się w pierwszej dziesiątce wśród państw notujących największą dynamikę wzrostu tych zgłoszeń, która ogółem wyniosła 2,9 proc. – wynika z najnowszego Indeksu Patentowego (EPO Patent Index 2023).

Światowy rekord zgłoszeń patentowych

Tempem wzrostu zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego wyprzedziły Polskę m.in. Litwa, Chorwacja i Słowenia, ale to po części efekt różnic w liczbie zgłoszeń. Tych z Polski było kilkukrotnie więcej (671), co oznacza nasz rekord w statystykach EPO. 2023 r. był rekordowy nie tylko u nas, bo EPO zanotował też najwyższą liczbę zgłoszeń w swej historii (199,3 tys.).

Urząd Patentowy RP zwraca uwagę, że jeszcze szybciej, bo o ponad 37 proc. urosła w zeszłym roku liczba patentów europejskich udzielonych polskim instytucjom i firmom, która sięgnęła 258. - Ten wynik oznacza powrót do sytuacji sprzed spowolnienia wywołanego kryzysem pandemicznym - zaznacza Monika Chrobak, rzeczniczka Urzędu Patentowego RP.

Polscy liderzy wynalazków

Według EPO Patent Index 2023, najwięcej zgłoszeń polskich wynalazków napłynęło z uczelni i instytutów badawczych. Ubiegłorocznymi liderami były tu: Uniwersytet Zielonogórski (31) Akademia Górniczo-Hutnicza (30) i Uniwersytet Jagielloński (14).

Z kolei spośród firm liderem jest sądecki potentat stolarki okiennej, rodzinna firma Fakro, która w ub. roku zgłosiła do EPO 12 wynalazków, m.in. na nowatorskie rodzaje okien dachowych. - W ponad 30 letniej historii mamy na swoim koncie ponad 245 zgłoszeń patentowych- podkreśla w komentarzu dla „Rzeczpospolitej” Ryszard Florek, prezes i współzałożyciel Fakro. Jak zaznacza, firma ma własny, nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy a nad rozwojem jej produktów pracuje ponad dwustu inżynierów. - Eksportujemy nie tylko okna dachowe, ale także polską myśl techniczną, budując przy tym siłę polskiej gospodarki- dodaje Ryszard Florek.

Czytaj więcej

Polskie firmy IT mają kwitnąć. Kulą u nogi rotacja pracowników

Kolejne miejsca pod względem liczby zgłoszeń zajęły: Polbionica, innowacyjna firmą biotechnologiczną, która rozwija projekt biodruku 3D trzustki (8 zgłoszeń) i rodzimy potentat farmaceutyczny Adamed Pharma (6 zgłoszeń).

IT i medycyna na czele innowacji

Jak wynika z EPO Patent Index 2023, najwięcej polskich zgłoszeń dokonano w obszarze technologii medycznych, farmaceutyków i inżynierii lądowej, ale najszybciej przybywa u nas innowacji zgłaszanych przez branżę technologii żywności.

Z kolei na świecie liderem zgłoszeń patentowych do EPO była w zeszłym roku komunikacja cyfrowa, w tym technologie związane z sieciami komórkowymi (17,5 tys.). Kolejne miejsca zajęły technologia medyczna i technologia komputerowa (po prawie 16 tys.) Z kolei największy, bo ponad 12 proc. wzrost liczby zgłoszeń nastąpił w branży maszyn, aparatury elektrycznej i energetyki, gdzie szybko przybywa wynalazków związanych z technologiami czystej energii, w tym baterii.

Huawei na czele

Pomimo ubiegłorocznego przyspieszenia, Polsce nadal daleko do globalnych liderów innowacji. W ubiegłym roku najwięcej wynalazków zgłosiły w EPO Stany Zjednoczone (48,2 tys.) Niemcy (25 tys.) Japonia (21,), Chiny (prawie 21 tys.) i Korea Korea Płd. (12,6 tys.).

Szybki wzrost liczby zgłoszeń z Korei Południowej – aż o 21 proc. i z Chin – prawie o 9 proc. – był zresztą głównym powodem zeszłorocznego wzrostu w statystykach EPO. W Korei Płd. była to głównie zasługa technologicznych gigantów — Samsunga i LG. Podobnie też w Chinach, gdzie za prawie jedną czwartą zgłoszeń do EPO stały innowacje koncernu Huawei, który był ubiegłorocznym rekordzistą z ponad 5 tys. zgłoszonych wynalazków.

- Nasz najnowszy Indeks Patentowy pokazuje, że w 2023 r. na całym świecie innowacje nadal dynamicznie się rozwijały - podkreśla António Campinos, prezes EPO zwracając uwagę, że małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie w coraz większym stopniu korzystają z patentów. Widać to w statystykach za 2023- gdzie udział zgłoszeń z sektora MŚP był najwyższy w historii (23 proc.)

O 10,5 proc. zwiększyła się w ubiegłym roku liczba zgłoszeń polskich wynalazków do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Tym samym nasz kraj znalazł się w pierwszej dziesiątce wśród państw notujących największą dynamikę wzrostu tych zgłoszeń, która ogółem wyniosła 2,9 proc. – wynika z najnowszego Indeksu Patentowego (EPO Patent Index 2023).

Światowy rekord zgłoszeń patentowych

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Polski start-up rozpycha się w kosmosie. Wysyłają sztuczną inteligencję z ważną misją
Technologie
Napęd WARP ze Star Treka to nie science fiction. Otwarcie wrót do podboju kosmosu
Technologie
Sztuczna inteligencja uczy się mówić od małych dzieci. Ten eksperyment zaskakuje
Technologie
Nowy, szybszy i darmowy model ChatGPT. Gigant sztucznej inteligencji odkrył karty
Technologie
Robopsy mają zastąpić żołnierzy. Amerykanie prowadzą testy na poligonie