Robert Fico postrzelony na Słowacji. Katarzyna Lubnauer: Coś nienormalnego się dzieje

Można powiedzieć, ze zamachy zawsze były, ale mam wrażenie, że brutalizuje się bardzo polityka - mówiła w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką wiceminister edukacji, Katarzyna Lubnauer, pytana o zamach na Słowację na premiera tego kraju, Roberta Ficę.

Publikacja: 16.05.2024 09:22

Robert Fico, premier Słowacji, został postrzelony w czasie wyjazdowego posiedzenia rządu. Sprawcą ataku był 71-letni Jurij C., poeta, były członek narodowo-radykalnej organizacji „Słowaccy Poborowi”. Premier Fico przeszedł operację, obecnie jego życiu nic nie zagraża.

Katarzyna Lubnauer o ataku na Roberta Ficę: Aktów agresji jest więcej niż kiedyś

- Osobiście nie poczułam się zagrożona. Natomiast nie mam żadnych wątpliwości: mieliśmy przykład (Pawła) Adamowicza (zamordowanego w 2019 roku prezydenta Gdańska — red.), teraz premier Fico. Coś nienormalnego dzieje się w świecie. Można powiedzieć, ze zamachy zawsze były, ale mam wrażenie, że brutalizuje się bardzo polityka, mam na myśli w tym narracyjnym sposobie. Sposób narracji Ficy też był bardzo agresywny — mówiła wiceminister edukacji. 

Czytaj więcej

Robert Fico przeszedł operację. Jego życie nie jest już zagrożone

- Skutek tego jest m.in. taki, że tych aktów agresji, mam wrażenie, jest więcej niż kiedyś. W Polsce mieliśmy kilka takich momentów... wydawało się, że po śmierci Adamowicza, że to czegoś nauczy klasę polityczną. Natomiast nie mam wrażenia, by coś się zmieniło na lepsze. Powiem więcej — coś co potęguje te zjawiska to funkcja social mediów, social mediów, w których wszyscy jesteśmy anonimowi, w których jest bardzo dużo agresji, zachowań, że nie wiadomo czy to boty, czy to ludzie. Jeśli dodamy to wszystko, co jest związane z wpływem rosyjskiej propagandy w różnej formule, to mamy sytuację, że to zagrożenie jest większe niż kiedykolwiek — dodała.

Katarzyna Lubnauer: W tradycyjnych mediach są dziennikarze, jeśli wiadomo, że tematu nie można ruszyć, można to powstrzymać

Lubnauer była następnie pytana dlaczego sytuacja w social mediach wygląda w taki właśnie sposób. Czy Ministerstwo Edukacji będzie uczyć młodych, jak zachowywać się w tej przestrzeni?

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Zamach na Roberta Ficę. Upiorna symbolika po zabójstwie Jána Kuciaka

- Naszym zadaniem jest nauczyć młodych ludzi w świecie, który my nazywamy wirtualnym, a dla nich jest często bardziej rzeczywisty niż ten, w którym żyją. To jest funkcja szkoły - odparła.

Lubnauer dodała jednak, że to nic nie da jeśli nie zmieni się funkcjonowania mediów społecznościowych.

- Tak długo, jak możemy tam być anonimowi. Tak długo jak liczą się kliknięcia, oczekujemy zainteresowania, w związku z czym wiadomo: im napiszemy coś agresywniej, tym więcej jest kliknięć, tak długo mam wrażenie, że wpływ na nasze życie i politykę ten wpływ nietradycyjnych mediów będzie większy. W tradycyjnych mediach są jacyś dziennikarze, którzy za coś są odpowiedzialni. Nie zawsze unoszą tę odpowiedzialność, ale jest coś takiego, że np. jeżeli jest temat, który wiadomo, że nie można ruszyć to jest jakaś odpowiedzialność dziennikarza i mogą to powstrzymać. W przypadku mediów nietradycyjnych nie ma granic, nie ma odpowiedzialności, często nie ma kogo pozwać, w związku z tym powoduje to, że mamy pole bez zasad. Będzie to trudno ujarzmić bez zmiany zasad funkcjonowania różnych algorytmów w social mediach — tłumaczyła.

Robert Fico, premier Słowacji, został postrzelony w czasie wyjazdowego posiedzenia rządu. Sprawcą ataku był 71-letni Jurij C., poeta, były członek narodowo-radykalnej organizacji „Słowaccy Poborowi”. Premier Fico przeszedł operację, obecnie jego życiu nic nie zagraża.

Katarzyna Lubnauer o ataku na Roberta Ficę: Aktów agresji jest więcej niż kiedyś

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wątek Funduszu Sprawiedliwości na komisji śledczej. Morawiecki: Nie miałem nic wspólnego
Polityka
Tusk na granicy z Białorusią po ataku na żołnierza. "Agresja jest coraz większa"
Polityka
Armatki wodne na granicy z Białorusią. Minister ujawnia szczegóły
Polityka
Mateusz Morawiecki na komisji ds. afery wizowej. Wykluczony członek komisji
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Beata Szydło popiera Jacka Kurskiego. Mastalerek komentuje jednym słowem
Polityka
Tusk jedzie na granicę z Białorusią. "Skierowaliśmy dodatkowe siły". MON: Wykorzystamy Rosomaki