Głośny poemat Juliana Tuwima porównywano do „Wesela” Wyspiańskiego, „Balu manekinów” Brunona Jasieńskiego i „Balu u Senatora” opisanego w „Dziadach” przez Mickiewicza.

Tuwim przedstawił groteskową wizję Polski, w której królują kłamstwo i natrętna propaganda. Pokazał kraj zmierzający ku upadkowi. Na balu spotykają się politycy, policjanci, wojskowi, tajniacy, bogacze, ale także złodzieje i zwykli pijaczkowie. W inscenizacji Andrzeja Dziuka grający ich aktorzy szaleją na scenie – tańczą, skaczą, biegają, a wszystko w rytm jazzowej muzyki wykonywanej na żywo przez sześcioosobowy band.

Po spektaklu w teatralnej kawiarni Naparstek zaplanowano spotkanie z reżyserem oraz profesor Ewą Łubniewską. Poprowadzi je Michał Mizera, dyrektor programowy festiwalu. Będzie okazja porozmawiać o związkach „Balu w operze” z motywem przewodnim „Gorzkich żalów”, czyli „Boską komedią” Dantego.

Spośród festiwalowych propozycji warto wybrać się także na projekcję „A TV Dante” Petera Greenawaya, która odbędzie się w sobotę o godz. 17 w kinie Alchemia (wstęp wolny). Reżyser, wykorzystując komputery i możliwości, jakie daje najnowsza filmowa technika, wykreował na ekranie „Piekło” Dantego. Obraz uzupełniają cytaty z książki. Wypowiadają się także specjaliści z różnych dziedzin, którzy próbują rozszyfrować zagadkowe fragmenty poematu.

[i]„Bal w operze”, poemat Juliana Tuwima, reż. Andrzej Dziuk, wyk. Joanna Banasik, Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Centralny Basen Artystyczny, Warszawa, ul. Konopnickiej 6, bilety: 50 i 30 zł, rezerwacje: tel. 22 339 06 08, wtorek (23.03), godz. 19[/i]