Mamy szczególny powód, by jego nazwisko wydobyć z zapomnienia – Johan Adolf Hasse był kompozytorem na dworze Augusta III Sasa. Działał głównie w Dreźnie, ale ze swym monarchą odwiedzał też Warszawę, na dłuższy pobyt zatrzymał się tu w latach 60. XVIII w. Dzięki niemu za czasów saskich o teatrze operowym w stolicy Polski było głośno w Europie.
Z Kulturą na Ty - poleć swoje wydarzenie kulturalne
Hasse skomponował kilkadziesiąt oper, w czasach współczesnych na ogół niewystawianych. Wyjątek dla jego „Zenobii" uczyniła dziesięć lat temu Warszawska Opera Kameralna. Był także twórcą muzyki religijnej. W 1742 r. na zamówienie królowej Marii, żony Augusta III, napisał oratorium „Pielgrzymi do Grobu Pańskiego". Kilka lat później z polskim tekstem zostało ono wykonane w kościele o. Kapucynów przy ul. Miodowej.
Dzieło to w wersji scenicznej przygotowują studenci stołecznych uczelni pod opieką Ryszarda Peryta. Ten wybitny inscenizator ma w dorobku wiele spektakli opartych na religijnych utworach oratoryjnych. Reżyserii widowiska opartego na „Pielgrzymach do Grobu Pańskiego" podjęli się Aneta Groszyńska, Kamila Michalak, Jakub Kasprzyk i Tomasz Szczepanek.
Partie wokalne i orkiestrowe wykonają studenci Uniwersytetu Muzycznego.